Akıllı kampüs göstergelerinin belirlenmesi ve performansının değerlendirilmesi: Gebze Teknik Üniversitesi örneği
Determination of smart campus indicators and evaluation of their performance: Gebze Technical University example
  1. Tez No: 864349
  2. Yazar: NESLİHAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GAMZE MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
21.yy da kentleşmenin artan ivmesiyle birlikte, dünya genelindeki şehirler verimlilik, çevre dostu pratikler ve sürdürülebilirlik ilkelerini benimseyerek bu hedeflere ulaşmada ileri teknolojilerden faydalanmaktadırlar. Bunun için akıllı şehir konseptini uygulamaktadırlar. Üniversiteler de bilgi üretiminin yanı sıra, sosyal, kültürel bir aktivite alanı oldukları için bir şehir gibi işlev görmekte ve gelişen küresel gelişmeleri uyum sağlamaları beklenmektedir. Bu kapsamda teknolojik ilerlemeler eşliğinde, akıllı şehirlerin özelliklerini yansıtan akıllı kampüs uygulamaları ortaya çıkmıştır. Akıllı kampüs uygulamaları, alana özgü nitelikler taşımalıdır. Bu tezin amacı, akıllı kampüs özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla metodolojik bir çerçeve geliştirmek ve Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)'ni değerlendirmektir. Bu kapsamda, Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA) modeli ve içerik analizinin katkılarıyla zenginleştirilmiş literatür taraması sonucunda 7 akıllı kampüs bileşeni ve 61 gösterge tanımlanmıştır. Bu çerçevede tasarlanan anket formu ve 210 katılımcıyla gerçekleşen anket çalışmasıyla, Gebze Teknik Üniversitesi için göstergelerin geçerliliği, önemi ve mevcut durumu incelenmiş, Önem-Performans Analizi (ÖPA) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede, GTÜ için tüm bileşenlerin ortalama önemi %84, performansı ise % 49 çıkmıştır. Bu doğrultuda gelecekte kampüs kullanıcılarının ihtiyaçlarına odaklanarak, öğrenme ve çalışma ortamlarını daha işlevsel ve etkileşimli kılmak, sosyal ve kültürel entegrasyonu desteklemek için erişilebilir ve kapsayıcı bir kampüs tasarımına nasıl yaklaşılacağı dair uygulanabilirliğe yönelik öneriler geliştirilmiştir. Tez çalışmasında ortaya konan akıllı kampüs değerlendirme çerçevesi ve analiz yöntemleri, başka kampüs alanlarının da değerlendirilmesine, akıllı kampüs girişimlerindeki iyileştirme ve geliştirme sürecinin izlenmesine imkan verecektir. Böylece düzenli olarak gerçekleştirilecek bu değerlendirmeler, kampüsleri akıllı kampüs hedeflerine ne derece ulaştığını, hangi alanlarda başarı sağladığını ve hangi alanlarda gelişime ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyacaktır. Değerlendirme sonuçları aynı zamanda, üniversitelerin stratejik planlamasına ve kaynak tahsisine rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, with the accelerating pace of urbanization, cities worldwide are adopting productivity, eco-friendly practices, and sustainability principles. To achieve these goals, they leverage advanced technologies through the smart city concept. Universities, besides being hubs for knowledge production, also function as spaces for social and cultural activities, akin to cities, and are expected to adapt to evolving global developments. In this context, alongside technological advancements, smart campus applications that reflect the characteristics of smart cities have emerged. These applications must possess attributes specific to their environment. The aim of this thesis is to develop a methodological framework for evaluating smart campus features and to assess Gebze Technical University (GTU) within this framework. Through a literature review enriched by the contributions of the Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA) model and content analysis, seven smart campus components and 61 indicators have been identified. An analysis was conducted with a designed survey form and the participation of 210 respondents to examine the validity, significance, and current status of these indicators for GTU, utilizing the Importance-Performance Analysis (IPA) method. The evaluation revealed that the average importance of all components for GTU is 84%, while the performance is 49%. Accordingly, recommendations have been developed for the future, focusing on the needs of campus users to create more functional and interactive learning and working environments, and to support social and cultural integration through an accessible and inclusive campus design. The smart campus evaluation framework and analysis methods presented in this thesis work will enable the assessment of other campus areas and the monitoring of improvement and development processes in smart campus initiatives. Consequently, these regular assessments will reveal to what extent campuses achieve smart campus objectives, which areas have succeeded, and which areas require development. The evaluation results will also guide universities in strategic planning and resource allocation.