Automated analysis of crossing actions in football commentary using large language models
Futbol maç anlatımlarındaki orta açma eylemlerinin büyük dil modelleri kullanılarak otomatik analizi
- Tez No: 864393
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Futbolda İngiltere, İtalya ve Fransa gibi üst düzey liglerde gol fırsatlarının %15'i doğrudan başarılı bir şekilde yapılmış ortalar sonucunda gerçekleşmektedir. Bu tez, 2022-2023 futbol sezonu İngiltere Premier Lig maçlarına ait maç anlatımlarından oluşturulan kapsamlı bir veri setinin derinlemesine analiz edilmesine odaklanmaktadır. Ana hedef, orta eylemlerine yönelik temel göstergeleri toplamak ve organize etmektir. Bu doğrultuda; tezin ilk aşamasında maç anlatımlarındaki her bir ortanın sonucu, ortayı yapan takım ve oyuncu, ortaların duygu ve niteliksel yönlerinin insan tarafından tespiti ve etiketlenmesi gerçekleştirilmekte ve bir veri seti oluşturulmaktadır. İkinci aşamadaysa, oluşturulmuş olan veri seti ile ince ayar (fine-tune) yapılmış büyük dil modelleri ile, orta eylemlerinin otomatik bir şekilde tespiti ve özelliklerinin tanımlanması sağlanmıştır. Sonuçlar büyük dil modellerinin orta eylemlerinin tespiti ve karakteristiklerinin tespitinde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In football, well-executed crosses have a significant impact, directly creating about 15% of scoring opportunities in the top leagues of England, Italy, and France. This thesis focuses on the development of a comprehensive dataset sourced from the in-depth analysis of football commentary extracted from the English Premier League matches spanning the 2022-2023 Football season. The main goal is to gather and organize key details related to crossing actions. This involves collecting diverse information, such as the outcome of each cross, identifying the team and the player making the cross, and evaluating the sentiment or qualitative aspects of the executed crosses with human annotators. In the second phase of the thesis, large language models are used and fine-tuned to automatically identify, extract, and describe instances of crossing actions, along with their related details, in the extensive football commentary from Premier League matches. The results indicate that the large language models are useful to reveal crossing actions successfully.