Muz seralarında önemli bitki paraziti nematod türlerinin popülasyon dalgalanmasının araştırılması
Investigation of population fluctuation of important plant parasite nematode species in banana greenhouses
  1. Tez No: 864392
  2. Yazar: SÜMEYYA VUSLAT DİŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ülkemizde muzda zararlı nematodlar üzerine çalışmalar sınırlı olup, özellikle örtü altı yetiştiriciliğin yaygınlaşması nedeniyle yeni muz alanlarında nematodların durumu hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada Mersin ili Kazanlı Beldesinde üç muz serasında bulunan önemli nematod türlerinin popülasyon yoğunlukları araştırılarak mücadeleye yönelik olarak veriler elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada muz seralarından toprak ve kök örnekleri alınarak önemli zararlıların popülasyon takibi yapılmıştır. Alınan toprak örneklerinden elde edilen sonuçlarda önemli bitki paraziti türlerden Meloidogyne incognita ve Rotylenchulus reniformis türleri saptanmıştır. Bu iki türün popülasyon gelişmesi incelenmiş, M. incognita' nın yeni kurulmuş iki serada sıcaklığın 15℃ üzerine çıkmasıyla mart ayında popülasyonunun en yüksek seviye ulaştığı ve yıl içerisinde üç nesil oluşturdukları saptanmıştır. Üç numaralı serada ise M. incognita ve R. reniformis' in birlikte bulunmuş ve 2021-2022 yılları arasında M. incognita popülasyonunun en yüksek olduğu ay eylül iken, 2022-2023 yılları arasında aralık ayında olduğu saptanmıştır. R. reniformis'in ise 2021-2023 yılları arasında en yüksek popülasyon yoğunluğuna her iki yılda da ağustos ayında ulaştığı ve ikinci yıl kök-ur nematodunu önemli oranda baskı altına aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on banana nematodes is limited in our country, and there is insufficient information on their status in new banana areas, particularly due to the widespread use of greenhouse cultivation. The aim of this study was to investigate the population development of important nematode species in three banana greenhouses located in Kazanlı district, Mersin province. The study also aimed to collect data for management purposes. The study involved taking soil and root samples from banana greenhouses and investigation of the population density of important nematodes. Results from the soil samples revealed the presence of Meloidogyne incognita and Rotylenchulus reniformis nematodes, which are significant plant-parasitic nematodes. The population monitoring of these nematodes revealed that M. incognita reached its highest level in March when the temperature rose above 15℃ in two newly established greenhouses. Additionally, three generations were formed during the year. In greenhouse number three, a mixed population of M. incognita and R. reniformis was found. The highest population of M. incognita was observed in September between 2021-2022, while in the following year, it was in December between 2022-2023. The nematode R. reniformis reached its highest population in August in both years between 2021-2023 and significantly suppressed the root-knot nematode in the second year.