Dizel motorda SRC sisteminin CFD analizi
CFD analysis of SRC system in diesel engine
- Tez No: 864466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ AYHAN BAYDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada üre SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) yoluyla dizel motorlardan kaynaklanan NOX emisyonlarının azaltılması similasyon analizinde incelenmiştir. Avrupa standardı emisyon seviyeleri sürekli olarak sıkılaştırılıyor ve bu da atık arıtma sistemine yüksek talepler getirmiştir. Bu tezde, SCR sisteminin çalışmasında yanma sonrası gazlarının üre-su-hava karışımı ile tepkimesinden kaynaklı gaz dağılımı, katalizör öncesi ve sonrası basınç, sıcaklık ve gaz akış hızı analiz edilmiştir. Amaç, CFD simülasyonları aracılığıyla üre spreyi ile egzoz gazının karıştırma borusundaki karışımını incelemekti. Sprey ve türbülanslı akış alanı arasındaki etkileşim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the reduction of NOX emissions from diesel engines through urea SCR (Selective Catalytic Reduction) was examined in simulation analysis. European standard emission levels are constantly being tightened, which has placed high demands on the waste treatment system. In this thesis, the gas distribution resulting from the reaction of post-combustion gases with the urea-water-air mixture, pressure, temperature and gas flow rate before and after the catalyst were analyzed in the operation of the SCR system. The aim was to study the mixing of urea spray and exhaust gas in the mixing pipe through CFD simulations. The interaction between the spray and the turbulent flow field was studied.