دور التكنولوجيا المالية في تعزيز العمل الخيري الإسلامي: الكويت نموذجًا
İslamı̇ hayır işlerı̇nı̇n desteklenmesı̇nde fı̇nansal teknolojı̇nı̇n rolü: Kuveyt örneği
  1. Tez No: 864467
  2. Yazar: ASHRAF RAFİQ MAHMOUD SULEIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED CHERİF EL AMRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kuveyt Devleti, küresel olarak İslami hayır sektöründe önde gelen ülkelerden biri olarak kabul ediliyor ve bu, çeşitli ülkelerdeki hayır kurumları tarafından uygulanan projelerin boyutuna ve kalitesine de yansıyor. Buna rağmen, bu sektör, gerek katkıların toplanması gerekse yararlanıcılara dağıtılması açısından finansal teknolojinin ve modern araçların zayıf bir şekilde benimsenmesiyle ilgili birçok zorlukla karşı karşıyadır ve bu da sektörü olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla bu araştırma, Kuveyt'te İslami hayır işlerini teşvik etmede fina nsal teknolojinin rolünü incelemeye geliyor. Araştırmanın hedeflerine ulaşmak için yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak nitel yaklaşımlar benimsenmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlara varılan sonuçlardan en önemlileri şunlardır: finansal teknolojinin, şeffaflık ve mali bütünlüğü sağlamak amacıyla yetkililerin gelir ve harcamalara ilişkin verileri izlemesine olanak tanıyan veri dokümantasyonunu güçlendiren sistemler aracılığıyla hayır kurumlarında yönetişimin güçlendirilmesinde önemli bir role sahip olduğu. Yardım kuruluşlarının karşı karşıya olduğu en büyük zorluk da dahil olmak üzere Kuveyt'te, uzun vadeli stratejik planların eksikliği, bu da kendisini hayırsever projeler alanında liderliğe taşıyacak profesyonel çalışanların bulunamamasına yol açıyor.Son olarak, finansal teknolojinin, Bağışların hacmini ve toplama hızını artırarak Kuveyt Devleti'nde hayırseverlik çalışmalarının teşvik edilmesinde rol oynadı ve hizmetlerinden yararlananların segmenti genişledi.
Özet (Çeviri)
The State of Kuwait is considered As one of the leading countries in the Islamic charitable sector globally, and this is reflected in the size and quality of projects implemented by its charitable institutions in several countries. Despite this, this sector still faces many challenges related to the weak adoption of financial technology and modern means, whether in terms of collecting contributions or distributing them to beneficiaries, which negatively affects this sector. Hence this research comes to study the role of financial technology in promoting Islamic charitable work in Kuwait. To achieve the objectives of the research, qualitative approaches were adopted using semi-structured interviews. The research reached results, the most important of which are: that financial technology has a prominent role in strengthening governance in charitable organizations through systems that strengthen data documentation, which enables officials to monitor data on revenues and expenditures in order to achieve transparency and financial integrity, including that the biggest challenge facing charitable organizations In Kuwait, it lacks long-term strategic plans, which leads to the inability to secure professional workers to lead it towards leadership in the field of charitable projects. Finally, we can say that financial technology has played a role in promoting charitable work in the State of Kuwait by increasing the volume of donations and the speed of their collection, as well as The segment of beneficiaries of its services has expanded.