Nazofarenks karsinomunda tedavi başarısızlık özellikleri ve sağkalımı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 86447
  2. Yazar: ŞİİRSEL TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
6. ÖZET Ocak 1989-Aralık 1996 tarihleri arasında, nazofarenks karsinomu (NFK) tanısı ile kliniğimizde tedavi edilen 215 hasta retrospektif olarak değerlendirilerek, tedavi başarısızlığı özelliklerini ve sağkalımı etkileyen prognostik faktörler incelendi. Metastatik hastalık ile başvuran 9 hasta sağkalım analizlerinde kapsam dışı bırakıldı. Medyan izlem süresi 43.5 aydı (3-120 ay). Üç ve 5 yıllık genel sağkalım oranlan sırası ile %72 ve %57, medyan genel sağkalım süresi 75 ay bulundu. Genel sağkalım ile ilgili multivariye analizde tedaviye yanıtın en önemli bağımsız prognostik faktör olduğu saptandı. Genel sağkalımı etkileyen diğer bağımsız prognostik faktörler yaş, cinsiyet, N evresi ve radyoterapi (RT) süresindeki uzama olarak saptandı. Genel sağkalımın, tedaviye tam yanıt veren hastalarda, parsiyel yanıt veren ve yanıtsız hastalara; otuz yaş ve altındaki hastalarda, otuz yaş üstü hastalara; kadın hastalarda erkek hastalara; N0-1 hastalarda, N2-3 hastalara; RT'yi optimal sürede tamamlayan hastalarda yedi günden fazla uzama saptanan hastalara göre daha iyi olduğu belirlendi. T4 hastalarda, tedaviye yanıtın genel sağkalımı etkiyen bağımsız bir prognostik faktör olduğu belirlendi. Univariye analizde T4 hastalarda genel sağkalımı etkilediği saptanan yaş, cinsiyet, kranyal sinir tutulumu ve kemoterapi (KT) parametreleri, multivariye analizde anlamlılığını yitirdi. Üç ve 5 yıllık hastalıksız sağkalım oranlan sırası ile %56 ve %50, medyan hastalıksız sağkalım süresi 53.4 ay bulundu. Hastalıksız sağkalım ile ilgili multivariye analizde, tedaviye yamt ve cinsiyet parametrelerinin bağımsız prognostik faktörler olduğu saptandı. Univariye analizde anlamlı etkisi olduğu saptanan yaş faktörü, multivariye analizde anlamlılığını yitirdi. T4 hastalarda kranyal sinir tutulumu, tedaviye yamt ve KT parametrelerinin anlamlı prognostik faktörler olduğu saptandı. Univariye analizde, prognostik değer taşıdığı saptanan yaş ve cinsiyet parametreleri, multivariye analizde anlamlılığını yitirdi. Lokal ve rejyonel hastalıksız sağkalım analizlerinde, akut toksisite ile kaybedilen 5 hasta kapsam dışı bırakıldı. Üç ve 5 yıllık lokal hastalıksız sağkalım (LHSK) oranlan sırası ile %75.4 ve %71.3, medyan LHSK süresi 99.7 ay bulundu. Multivariye analizde, yaş ve T evresinin LHSK'ı etkileyen anlamlı prognostik faktörler olduğu saptandı. T4 hastalarda, kranyal sinir tutulumu ve KT parametrelerinin LHSK'ı etkileyen bağımsız prognostik faktörler olduğu belirlendi. 150Univariye analizde, T4 hastalarda LHSK'ı etkilediği saptanan yaş faktörü multivariye analizde anlamlılığını yitirdi. Üç ve 5 yıllık rejyonel hastalıksız sağkalım oranlan sırası ile %86 ve %84 bulundu. Rejyonel hastalıksız sağkalım açısından N evresinin bağımsız bir prognostik faktör olduğu saptandı. Lokal başarısızlık gelişen hastalarda, 2. seri RT dozunun, lokal başarısızlık sonrası genel sağkalımı etkilediği, rejyonel başarısızlık gelişen hastalarda kurtarıcı cerrahi sonrası medyan genel sağkalım süresinin 21 ay olduğu belirlendi. 151
Özet (Çeviri)
SUMMARY Two hundred and fifteen patients with nasopharyngeal carcinoma who were treated in our department between January 1989 and December 1996 were analyzed and prognostic factors that affect patterns of failure and survival were evaluated. Nine patients who applied with metastatic disease were excluded from the survival analyses. Median follow-up time was 43.5 (3-120) months. Three and five year overall survival rates were 72% and 57% respectively. Median overall survival time was 75 months. Response to treatment was found as the most important prognostic factor in the multivariate analysis for overall survival. Other independent prognostic factors were age, gender, N stage and prolongation of the radiation treatment time. Overall survival was better in patients 7 days. In T4 patients, response to treatment was an independent prognostic factor for overall survival. In univariate analysis, the effect of age, gender and cranial nerve involvement on overall survival was significant, but these factors lost their significance in multivariate analysis. Three and five year disease-free survival rates were 56% and 50% respectively. Median disease free survival time was 53.4 months. Response to treatment and gender were independent prognostic factors for disease free survival. Age was found as a significant prognosticator for disease free survival in univariate analysis, but lost its significance in multivariate analysis. In T4 patients cranial nerve involvement, response to treatment and chemotherapy were found as independent significant prognostic factors for disease free survival. Five patients who died because of acute toxicity were excluded from local failure-free and regional failure-free survival analysis. Three and five year local failure-free survival rates were 75.4% and 71.3% respectively. Median local failure-free survival time was 99.7 months. Age and T stage were independent prognostic factors for local failure-free survival. In T4 patients cranial nerve involvement and chemotherapy were found as 152independent prognostic factors. In univariate analysis, age was found as a significant prognostic factor for local failure-free survival for T4 patients, but this factor lost its significance in multivariate analysis. Three and five year regional failure-free survival rates were 86% and 84% respectively. N stage was a significant prognostic factor for regional failure-free survival in multivariate analysis. In patients who developed local failure, retreatment dose was significant for overall survival after failure. In patients who developed regional failure and who were treated with surgical salvage, median overall survival time after failure was 21 months. 153