Meme ve kolon kanserli hastalarda DNA analizi yöntemi ile somatik DNA değişimlerinin incelenmesi
Detection of somatic DNA changes in colon and breast cancer patients
- Tez No: 86448
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET DNA fingerprint terimi, insan genomunda ileri derecede çeşitlilik gösteren minisatellit yapılarının restriksiyon uzunluk polimorfizmini ( RFLP ) tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İnsan genomunda gelişigüzel biçimde ve ardışık tekrarlar halinde dağılmış pek çok minisatellit bölgeleri mevcuttur. Minisatellitlerin çoğu tekrarlanan kopya sayısındaki allelik varyasyona bağlı olarak ileri derecede polimorfizm gösterir. Bu bölgelerin tanımlanması amacıyla DNA fingerprint analizi yöntemi kullanılır. Bu yöntem genetik instabiliteyi örneğin sitogenetik metodla saptanamayan kromozomal değişiklikleri saptamayı mümkün kılar. Günümüze kadar incelenen insan tümörlerinin çoğunun monoklonal karakterde olduğu bilinmektedir. DNA fingerprint yöntemi tümörlerin klonal karakterinin saptanmasında ve tümörlerde meydana gelen somatik mutasyonların gösterilmesinde kullanılabilir. Nitekim, bu teknikle çeşitli insan tümörlerinde meydana gelmiş somatik değişikliklerin saptandığı bildirilmiştir. Çalışmamızda insan ve hşyvan DNA'sında çeşitlilik gösteren minisatellitleri tesbit eden tek zincirli M13mp8 fajı insan kanserlerindeki somatik DNA değişikliklerini araştırmak amacıyla kullanılmıştır. Bu çalışmada, 25 kolon ve 26 meme kanserli hastanın taze tümör dokusu, komşu normal doku ve periferik kan örnekleri incelendi, örneklerden elde edilen DNA, Hinf-1 restriksiyon enzimiyle kesildi, oluşan fragmentler gel elektroforeziyle ayrıştırıldı ve Southern blot yöntemiyle naylon membrana aktarıldı. Fragmentlerin iki zinciri birbirinden ayrıldı ve DIG-dUTP ile işaretlenmiş tek zincirli M13mp8 faj DNA probu ile hibritleştirildi. Sonuçlar otoradyografi ile değerlendirildi. Tümör DNA fingerprintleri, normal genom DNA fingerprintleri ile karşılaştırıldı ve kolon ve meme kanserine özgü band değişikliklerinin varlığı araştırıldı. 4925 kolon kanserli hastanın 11 'inde ve 26 meme kanserli hastanın 8'inde tümör DNA fingerprintlerinde band yoğunluğunda değişiklik, band kaybı ve band kazancı izlendi. Sonuç olarak çalışma kapsamında tümörlerde meydana gelen somatik değişiklikleri tüm genom üzerinde incelemek amacıyla kullanılmak üzere uygun bir non-radyoaktif yöntem değişik tümör örneklerine uygulanabilecek biçimde optimize edilmiştir. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The term“ DNA Fingerprint ”has been used to describe the extensive restriction fragment length polymorphism ( RFLP ) associated with hypervariable minisatellites present in the human genome. The human genome contains many dispersed tandem-repetitive ° minisatellite " regions. Most of the minisatellites are highly polymorphic due to allelic variation in the repeat copy number in the minisatellite. DNA fingerprint analysis is based on the detection of these regions. This technique makes it possible to detect genetic instability, e.g. chromosomal changes that may not be detected by cytogenetics. In our study, the M13mp8 single stranded phage, which detects hypervariable minisatellites in human and in animal DNA, has been used to investigate the somatic DNA alterations associated with breast and colon cancer. A non-radioactive detection protocol was used to investigate the changes. In this study, fresh tumor and normal tissues and peripheral venous blood samples of 25 patients with colon cancer and 26 patients with breast cancer were investigated. The DNA samples were cut by Hinf-1, separated into fragments by gel electrophoresis and transferred to a nylon membrane by Southern blotting. The denatured fragments were hybridized with the DIG- labelled M13mp8 single-stranded phage DNA probe. The chemiluminescent substrate CDP-Star was applied to the membrane. The results were analyzed by autoradiography. Tumor DNA fingerprints were compared to constitutional DNA in order to investigate changes specific to colon and breast cancer. Loss and gain of bands and intensity shifts in the banding patterns were observed in 1 1 patients with colon cancer and 8 patients with breast cancer. No association was found between microsatellite instability ( Ml ) and the age of the patients. Only 2 of 8 breast cancer patients with Ml had lymph node involvement. It was found that, 51the M13mp8 phage probe is useful in investigating the Ml in colon and breast cancer. A non-radioactive approach in order to investigate somatic genomic changes in different tumors was optimized during the study. 52