Turistik tüketici davranışlarının incelenmesinde nöropazarlama yaklaşımı: Butik otel müşterileri üzerine bir araştırma
Neuromarketing approach in investigating touristic consumerbehavior: A study on boutique hotel customers
  1. Tez No: 864470
  2. Yazar: KÜBRA KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Nöropazarlama, nörobilim disiplini yöntemlerinin pazarlama çalışmalarında kullanıldığı bilim alanıdır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yetersiz kalması, teknolojinin gelişmesi, tüketicilerin bilinçlenmesi gibi faktörler, pazarlamacıların yeni fikirler geliştirmesini zorunlu kılmıştır. Tüketicilerin bilinçaltında etkili olan faktörlerin nörogörüntüleme yöntemleri ile ortaya çıkarılması ve ortaya çıkan sonuçların incelenerek reklam çalışmaları ve pazarlama stratejileri geliştirilmektedir. Nöropazarlama tüketicilerin satın alma davranışlarını açıklayabilmek amacıyla nöronların etkileşimini incelemektedir. Bu çalışma, Ordu iline bağlı Ünye ilçesinde yapılan araştırma ile tüketici davranışı ve nöropazarlama arasındaki ilişkiyi açıklamak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma nicel araştırma deseninde tasarlanmış olup bağıntısal (ilişkisel) yöntem kullanılmıştır. Anket Ordu'nun Ünye ilçesini ziyaret eden turistler üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada“Nöropazarlama Yaklaşım Ölçeği”kullanılmış olup, anket 433 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen anketlerden 400 tanesi araştırmaya dahil edilmiştir ve verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen hipotezleri test etmek amacıyla frekans analizi, tanımlayıcı analiz, güvenirlilik ve geçerlilik analizi, farklılık analizi, korelasyon ve rekreasyon analizleri yapılarak sonuçlar tablolar yardımıyla değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda tüketici davranışları ile nöropazarlama arasında ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Tüketici davranışları ve nöropazarlama alanında yapılan çalışmalar hızla çoğalmaktadır. Turizm alanında yapılan nöropazarlama çalışmaları yetersizdir. Turistik tüketici davranışlarının incelenmesi açısından nöropazarlama oldukça kıymetli bir bilimdir. Çalışmanın alanyazındaki bu boşluğu dolduracağı ve gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuromarketing is the field of science in which the methods of neuroscience discipline are used in marketing studies. Factors such as the inadequacy of traditional marketing methods, the development of technology and the awareness of consumers have made it necessary for marketers to develop new ideas. Advertising studies and marketing strategies are developed by revealing the factors that are effective in the subconscious of consumers with neuroimaging methods and analyzing the results. Neuromarketing examines the interaction of neurons in order to explain the purchasing behavior of consumers. This study was prepared to explain the relationship between consumer behavior and neuromarketing with the research conducted in Ünye district of Ordu province. The study was designed in quantitative research design and correlational method was used. The questionnaire was applied on tourists visiting Ünye district of Ordu.“Neuromarketing Approach Scale”was used in the study and the questionnaire was applied to 433 people. Of the questionnaires obtained, 400 were included in the study and SPSS package program was used in the analysis of the data. In order to test the hypotheses determined within the scope of the research, frequency analysis, descriptive analysis, reliability and validity analysis, difference analysis, correlation and recreation analysis were performed and the results were evaluated with the help of tables. As a result of the research, it was revealed that there is a relationship between consumer behavior and neuromarketing. Studies on consumer behavior and neuromarketing are increasing rapidly. Neuromarketing studies in the field of tourism are insufficient. Neuromarketing is a very valuable science in terms of examining touristic consumer behavior. It is thought that this study will fill this gap in the literature and contribute to future studies.