Elektrospinning tekniğiyle portakal ve kivi posalarından üretilen nanoliflerle enkapsüle edilen probiyotik Lactobacillus acidophilus'un fonksiyonel yoğurt üretiminde kullanımı
The use of probiotic Lactobacillus acidophilus encapsulatedwith nanofibers produced from orange and kiwi pomaceby electrospinning technique in the production offunctional yogurt
  1. Tez No: 864515
  2. Yazar: ERSİN ÇELEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ TARAKÇI, PROF. DR. HASAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, öncelikle elektrospinning tekniğiyle nanolif üretiminde ve probiyotik Lactobacillus acidophilus bakterisinin nanoenkapsülasyonunda portakal ve kivi posalarının çözünür diyet lif, şeker ve mineral madde gibi suda çözünür fraksiyonlarını içeren sulu ekstraktlarının (sırasıyla PÇF ve KÇF) ve gliserolün kullanımı amaçlanmıştır. Sonrasında ise üretilen nanolif ve nanoenkapsüle probiyotik hücrelerin fonksiyonel yoğurt üretiminde kullanılmasının, depolama periyodu boyunca, hücrelerin canlılıklarına ve yoğurdun bazı özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada nanolif üretiminde kullanılan polimer çözeltileri, çözünür kuru madde üzerinden 100:0, 95:5, 90:10 ve 85:15 oranlarında pullulan/PÇF veya pullulan/KÇF içerecek şekilde hazırlanmıştır. Probiyotik hücre, gliserol ve hücregliserol içeren nanoliflerin üretiminde 100:0 ve 95:5 oranları seçilmiştir. Gliserol içeren nanoliflerin üretiminde, polimer çözeltileri %3 oranında gliserol içerecek şekilde ayarlama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was primarily aimed to use aqueous extracts, containing water-soluble components such as soluble dietary fiber (SDF), sugar and mineral matter, of orange and kiwi pomaces (PÇF and KÇF, respectively), and glycerol in the production of nanofiber and nanoencapsulation of probiotic Lactobacillus acidophilus bacteria by electrospinning method. Then, the effects of using these nanofibers and encapsulated probiotic cells in the production of functional yogurt on some properties of yogurt and the viability of cells during the storage period were investigated. The polymer solutions used in the nanofiber production in the study contained pullulan/PÇF or pullulan/KÇF at ratios of 100:0, 95:5, 90:10, and 85:15 as soluble dry matter. Among mentioned concentrations, 100:0 and 95:5 ratios were selected in the production of nanofibers containing probiotic cells, glycerol and cell-glycerol. In the production of glycerol-containing nanofibers, the polymer solutions were adjusted to contain 3% glycerol.