The evaluation of Türkiye's incorporation into the climate change regime
Türkiye'nin iklim değişikliği rejimine dahil olmasının değerlendirilmesi
- Tez No: 864524
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mevcut meteorolojik ölçümler ve bu verilere dayanan projeksiyonlar, modeller ve bilimsel çalışmalar; iklim değişikliği sorununun gerçekliğini doğrulamakta, orta ve uzun vadede iklim değişikliğinin etkilerinin daha şiddetli ve yoğun olacağını göstermektedir. İklim değişikliği, istisnasız bir şekilde tüm dünyayı etkileyen küresel bir sorun olduğu için sorunun çözümünün de geniş kapsamlı küresel eylem ve iş birliği gerektirdiği kabul edilmektedir. Bu bağlamda, iklim değişikliğiyle etkin bir şekilde mücadele etmek için her ülkenin, uluslararası iklim rejimine katılma, diğer ülkelerle iş birliği yapma ve ulusal düzeyde iklim politikası oluşturup, bu politikanın gerektirdiği eylemleri geliştirip uygulaması gerekmektedir. Bu tez, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (BMİDÇS) kabulüyle uluslararası alanda çalışmaları hız kazanan iklim değişikliği rejimini tarihî perspektiften günümüze kadar ele almaktadır. Özel olarak ise, Türkiye'nin BMİDÇS'nin Ek I ve Ek II ülkeler listesinde yer almasıyla başlayan ve Paris Anlaşması'nın imzalanmasına kadar geçen süreçte karşılaştığı zorlukları ve fırsatları incelemektedir. Tezin öncelikli amaçları; Türkiye'nin uluslararası iklim değişikliği rejimine katılma sürecini ve bu rejim içindeki konumunun zamanlama açısından geç veya uygun olup olmadığını incelemek ve bu inceleme çerçevesinde Türkiye'nin uluslararası iklim değişikliği rejimine eklemlenme sürecinin, iklim değişikliğine ilişkin ulusal politika yapma ve kurumsallaşma süreçleri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu inceleme ve değerlendirme, süreç içerisinde yer almış önemli aktör ve paydaşlardan toplanan birincil verilere ve resmi kayıtlı belgelere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current meteorological data and future projections, alongside scientific models and studies based on these findings, unequivocally affirm the reality of climate change, and indicate that the effects of climate change will be more severe and intense in the medium and long term. Given that climate change is a global issue affecting every corner of the world, it is widely acknowledged that addressing this problem necessitates comprehensive global action and collaboration. To effectively address climate change, it is essential for every country to engage in the international climate regime, collaborate with other nations, establish a national climate policy, and execute the necessary actions outlined in this policy. This thesis explores the global momentum of the climate change regime, which has intensified since the adoption of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). It provides a historical perspective on the evolution of this regime up to the present day. Specifically, it scrutinizes the challenges and opportunities encountered by Türkiye from its inclusion in the UNFCCC's Annex 1 and Annex 2 countries to the ratification of the Paris Agreement. The primary objectives of the thesis are to examine the process of Türkiye's participation in the international climate change regime and whether its position within this regime is late or appropriate in terms of timing, and to evaluate the impact of Türkiye's integration into the international climate change regime on the national policymaking and institutionalization processes regarding climate change. This evaluation relies on primary data and officially documented materials gathered from key stakeholders and actors involved in this process.