Obez bireylerde sigara bağımlılık düzeyi ve depresyon durumunun kilo kaybı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between smoking addiction level and depression status and weight loss in obese individuals
- Tez No: 864552
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Sigara kullanımı ve sigara bağımlılığı toplumda oldukça sık görülmektedir. Kilo alma endişesiyle sigarayı bırakamayan kimseler olduğu gibi kilo alma nedenini sigarayı bırakmasına bağlayan kimseler de bulunmaktadır. Depresyonda ise yemek yemeyi reddetme veya duygusal yeme davranışı görülebilmektedir. Ayrıca depresyon durumunda sigara kullanımında artış olabilir. Bu çalışma sigara bağımlılık düzeyi ve depresyon durumunun obezite ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi'ne 1 Eylül 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri arasında ilk kez başvuran hastalarla gerçekleştirilen bir gözlemsel kohort çalışmasıdır. Örneklem belirlemeden tüm potansiyel katılımcılara ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırmaya obez olan, sigara kullanmayan, bilinen psikiyatrik hastalığı olmayan ve 18 ve üstü yaşta olanlar katılmıştır. İlk değerlendirmede, üçüncü ve altıncı ay kontrollerinde araştırmacı tarafından katılımcıların boy ve vücut ağırlığı ölçülerek VKİ değerleri hesaplandı, yüz yüze görüşme ile DSM-5 depresyon tanı kriterlerini içeren sorular soruldu ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 30 (27 kadın, üç erkek) obez ve sigara kullanan hasta dahil edilmiştir. Hastaların ilk karşılaşma, üçüncü ay kontrolü ve altıncı ay kontrolündeki vücut ağırlığı değişimleri ve vücut kitle indeksi değişimleri karşılaştırıldığında her ikisinde de düşüş anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Smoking and smoking addiction are quite common in society. While there are people who cannot quit smoking because they are worried about gaining weight, there are also people who attribute the reason for gaining weight to quitting smoking. In depression, refusal to eat or emotional eating behavior may be observed. Additionally, there may be an increase in smoking in cases of depression. This study was conducted to reveal the relationship between smoking addiction level and depression status and obesity. Materials and Methods: This research is an observational cohort study conducted with patients who applied to the Antalya Training and Research Hospital Obesity Center of the University of Health Sciences for the first time between September 1, 2022 and March 31, 2023. It was aimed to reach all potential participants without determining the sample. Participants who were obese, non-smokers, had no known psychiatric disease, and were 18 years of age or older participated in the study. In the first evaluation, at the third and sixth month controls, the researcher measured the height and body weight of the participants and calculated their BMI values, asked questions including DSM-5 depression diagnostic criteria during a face-to-face interview, and Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND) was applied. Results: A total of 30 (27 females, three males) obese and smoker patients, were included in the study. When the weight changes and body mass index changes of the patients at the first encounter, third month control and sixth month control were compared, the decrease was found to be significant in both (p0.05). In the study, when the scores obtained by the patients from the FTND and their changes in the controls performed at the first encounter, third month and sixth month are examined, the total FTND score decreases compared to the first encounter measurement.