Gebelite ve gebelik sonrasında anemi varlığının postpartum depresyon gelişimine etkisi
The impact of anemia presence during pregnancy and postpartum period on the development of postpartum depression
  1. Tez No: 864564
  2. Yazar: ANIL KANMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL GÜNHER ARICA, DR. FEYZANUR ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Gebelikte postpartum depresyon görülmesini etkileyebilecek faktörlerden gebelik öncesi ve sonrası anemi durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel gözlemsel olarak planlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilen araştırmada, 5 Eylül-5 Ekim 2023 tarihleri arasında postpartum ilk 6 ay döneminde olan 104 hasta ile çalışılmıştır. Veriler yüz yüze uygulanan anketlerle toplanmış ve SPSS v. 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) kullanılarak depresyon belirtileri değerlendirilmiş ve sonuçlar bu ölçek üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study was to investigate the association between pre- and postnatal anemia status and the occurrence of postpartum depression during pregnancy. MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional observational study was conducted at Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital. A total of 104 patients within the first 6 months postpartum period were included in the study between September 5 and October 5, 2023. Data were collected through face-to-face interviews using questionnaires and analyzed using SPSS v. 25 software. Symptoms of depression were assessed using the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), and the results were evaluated based on this scale.