HIV ile yaşayan bireylerde CD4+/CD8+ oran normalizasyonunun; art seçimi, demografik özellikler, koenfeksiyonlar ve başlangıç CD4+ sayısı, CD4+/CD8+ oranı, HIV viral yükü ile ilişkisi
CD4+/CD8+ ratio normalization in individuals living with hiv relationship with art selection, demographic characteristics, co-infections and baseline CD4+ count, CD4+/CD8+ ratio, HIV viral load
- Tez No: 864563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda 5 yıllık etkin antiretroviral tedavi (ART) ssonrasındaki CD4+/CD8+ oran normalizasyonunun olasılığını belirleyip ART seçimi, demografik özellikler ve koenfeksiyonların CD4+/CD8+ oran normalizasyonu ile ilişkisini değerlendirmek ve ART öncesi CD4+ T lenfosit sayısı, CD4+/CD8+ oranı, HIV RNA düzeyi ile CD4+/CD8+ oran normalizasyonunun ilişkisini açıklamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel ve tek merkezli olarak tasarlanan çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'nde Ocak 2010– Aralık 2017 tarihleri arasında HIV enfeksiyonu tanısı alan ve ART başlanan, ART sonrası 1 yıl içinde HIV viral yükü baskılanmış, 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Olgulara ait veriler retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: ART verilerek 5 yıl takibi yapılan 217 hastanın 187'si (%86,17) CD4+ > 500 hedefine ulaşırken yalnızca 87'sinde (%40,09) CD4+/CD8+ oranı ≥1 olmuştur. CD4+/CD8+ normalizasyonu olan grupta tedavi öncesi CD4+ T hücre sayısı ve CD4+/CD8+ oranı CD4+/CD8+ normalizasyonu olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekken, CD8+ T Hücre Sayısı ve HIV RNA düzeyi anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. CD4+/CD8+ normalizasyonu gerçekleşen ve gerçekleşmeyen gruplar karşılaştırıldığında hastaların yaşları, cinsiyet dağılımı, komorbidite varlığı, cinsel yönelimi, HCV ve Sifiliz koenfeksiyonu varlığı, ART rejimi ve akut HIV enfeksiyonu sırasında tedavi başlama gruplar arasında anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. HBV koenfeksiyonu ve fırsatçı enfeksiyon oranı CD4+/CD8+ normalizasyonu olan grupta anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. CD4+/CD8+ normalizasyon oranı, CMV IgG antikorlarının yokluğunda anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0.05). Sonuç: Verilerimiz, CD4+ /CD8 + normalizasyonuna ulaşmada cART'nin hızlı bir şekilde başlatılmasına yönelik mevcut yönergeleri desteklemektedir. Tanı sırasında fırsatçı enfeksiyon varlığı, HBV koenfeksiyonu ve pozitif CMV serolojisi normalizasyon oranını düşüren faktörler olarak tanımlanmıştır. CD4+/CD8+ normalizasyonu gerçekleşmeyen hastalar, tarama programlarından veya yaşlanmayla ilişkili hastalıklar için eşlik eden risk faktörlerinin agresif yönetiminden fayda görebilir. Düşük oran geliştirecek grubun önceden belirlenebilmesi için yeni çalışmalarla normalizasyon öngörücülerinin araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we determined the possibility of CD4+/CD8+ ratio normalization after 5 years of effective antiretroviral treatment (ART), evaluated the relationship between ART selection, demographic characteristics and co-infections with CD4+/CD8+ ratio normalization and ıt is aimed to explain the relationship between pre-ART CD4+ T lymphocyte count, CD4+/CD8+ ratio, HIV RNA level and CD4+/CD8+ ratio normalization. Materials and Methods: Our study was designed as a cross-sectional and single- center study. Patients aged 18 years and over, who were diagnosed with HIV infection and started ART between January 2010 and December 2017 at the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic of the Istanbul Training and Research Hospital, whose HIV viral load was suppressed within 1 year after ART, were included. The data of the cases were obtained retrospectively. Results: While 187 (86.17%) of 217 patients who were given ART and followed up for 5 years reached the target of CD4+ >500, only 87 (40.09%) had a CD4+/CD8+ ratio ≥1. While pre-treatment CD4+ T cell count and CD4+/CD8+ ratio were significantly (p < 0.05) higher in the group with CD4+/CD8+ normalization than in the group without CD4+/CD8+ normalization, CD8+ T cell count and HIV RNA level did not differ significantly. When the groups with and without CD4+/CD8+ normalization were compared, the patients' ages, gender distribution, presence of comorbidities, sexual orientation, presence of HCV and syphilis coinfection, ART regimen, and treatment initiation during acute HIV infection did not differ significantly (p>0.05) between the groups. HBV coinfection and opportunistic infection rates were significantly (p < 0.05) lower in the CD4+/CD8+ normalization group.