Endüstri yapılarının üniversite kampüslerine dönüştürülmesi
Transforming industrial buildings to university campuses
- Tez No: 864611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BURHAN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Birçok endüstri yapısının kullanımının zamanla sonladığı ve günümüzde atıl hale geldiği bilinmektedir. Bu tür yapılar, genellikle kentin dışında inşa edilmiş olsalar da kentin büyümesiyle birlikte şehir merkezlerine entegre olmuşlardır. Kent içinde bulunan bu atıl endüstriyel yapıların, yeniden işlevlendirilerek kullanıma açılması, hem şehir sakinleri hem de kullanıcılar için önemli avantajlar sunmaktadır. Öncelikle fabrika yapısı insanlı yaşam ölçeğine uygun tasarlanmıştır. Bu nedenle üniversite işlevi üstelenmesi hem yapı açısından hem de kent açısından uygundur. Ayrıca, bu yapıların toplumsal bellekteki mekansal özelliklerini koruyarak, tarihî ve kültürel değerlerini sürdürülebilir bir şekilde muhafaza etmek büyük bir öneme sahiptir. Son yıllarda, dünya genelinde birçok terk edilmiş endüstriyel yapının mimari ve peyzaj özelliklerini koruma konularına artan bir ilgi ve farkındalık gözlemlenmektedir. Bu bağlamda, bu araştırma, kent içinde kalmış ve terk edilmiş endüstri yapılarının üniversite kampüslerine dönüştürülmesi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that the utilization of many industrial structures has come to an end over time, and these structures have become derelict in the present day. Although these types of buildings were originally constructed on the outskirts of cities, they have integrated into urban centers with the growth of the cities. Repurposing these derelict industrial structures located within the city provides significant advantages for both urban residents and users. Firstly, the architectural scale of factory buildings is well-suited for human habitation. Therefore, adopting a university function is suitable for both the structures and the city. Furthermore, preserving the spatial characteristics of these buildings in the collective memory while sustaining their historical and cultural values is of paramount importance. In recent years, there has been a growing interest and awareness worldwide in preserving the architectural and landscape features of many abandoned industrial structures. In this context, this research examines the transformation of derelict industrial structures located within the city into university campuses.