Membranların malzeme ve konstrüksiyon özellikleri açısından mimari formun oluşumundaki yeri ve konvansiyonel yapım sistemi ile yapılmış kagir malzemeli yapı örneği ile karşılaştırılması
The Role of fabric membranes by designing the architectural plastic forms through their material and constructive characteristics and the comparisan of such a canopy with a reinforced concrete canopy built with conve...
  1. Tez No: 90570
  2. Yazar: İSMAİL SARIAY
  3. Danışmanlar: DR. GÖKSEL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
n ÖZET Dünyada her alandaki hızlı gelişim, hep yeniyi arama, daha iyiye ve etkine ulaşma çabaları, keşifler, icatlar, endüstri devrimi gibi olaylar, mühendislik ve mimarlık alanında çeşitli gelişmelere yol açmıştır. Bu gelişmeler beton, betonarme ve çelik gibi yeni yapı malzemelerini ve bunlara paralel gelişmiş, iskelet sistem gibi taşıyıcı sistemleri ortaya çıkarmıştır. XX. yüzyılda yapım alanındaki gelişmelere, uzay çağının getirdiği malzeme ve taşıyıcı sistem bilgilerinin, mimariye ve mühendisliğe yansıtılması (High Tech gibi); sürekli yeni yapı malzeme, teori ve yöntemlerinin araştırılması ile geniş bir açınım kazandırılmıştır. Çağdaş mimaride, mühendislerin ve mimarların yorulmak bilmeyen çalışmaları, yeni malzemelerin ve statiğin ilerici metotlarının bir neticesi olarak kablo sistemler, asma-germe membran sistemler, pnömatik membran sistemler gibi çekmeye çalışan sistemlerin ortaya çıkması sağlanmıştır. Modern yapım sistemlerinden biri olan çekmeye çalışan membran üst örtüler; malzemeleri esnek ve bükülebilir olan ve eğilme rijitliği göstermeyen, hem taşıma hem örtme görevi gören, çekmeye çalışan yüzeysel taşıyıcı elemanlardır. Membran üst örtülerin sağlamlıkları geometrik formlarının sahip olduğu zıt yönlü çift eğriliklerden ileri gelmektedir. Geometrik yapıları neredeyse sınırsız şekil özelliklerine olanak vermektedir. Yüzeysel çekme gerilmelerinin hakim olduğu ters eğrilikli asma-germe membran strüktürler modern anlamda geleneksel çadır sistemlerin tekrar mimariye dönüşü olarak yorumlanabilir. Yüzyıllar önce Kuzey Almanya' da hayvan derileri ve mamut kemMerinin barınak (çadır) yapmak amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Yerleşik düzene geçiş ve daha sağlam yapı malzemelerinin bulunuşu çadıra verilen önemi azaltmıştır, örgü dokumam malzemenin veya hayvan derilerinin kullanıldığı bu tip barınaklar ve örtüler hafif ve kolay kurulup-sökülebilen, iklim değişikliklerine kolay uyum sağlayabilen yapılara ihtiyaç duyan göçebe kavimlerde kullanılmaya devam edilmiştir. İngiltere' de başlayıp, daha sonra Avrupa ve Kuzey Amerika' ya yayılan Endüstri Evrimi, iplik eğirme, pamuk, yün ve keten ürünlerini dokumada, makineleşmeyi getirmiştir. Daha dayanıklı kabloların ve membran malzemelerinin üretilebilmesi, seri üretim sonucu maliyetlerin azalması, sergi, sirk amaçlı yeni kullanımlara yönelik geniş alanları örtme ihtiyacı gibi nedenler çekmeye çalışan membran malzemeli üst örtülerin yapımında gelişmelere yol açmıştır Endüstri Devrimi ile II. Dünya Savaşı arasındaki süreçte örgü dokuma membran malzemeli örtüler ve yapılar; sirklerde, havacılık alanında; balon, zeplin ve hangarlarda, küçük çaplı hastane ve depo işlevli yapılarda kullanım bulmuştur. n. Dünya Savaşı' ndan sonra asma-germe membran üst örtülerin kullanımı askeri alanda; karargahlarda, radar ve haberleşme merkezlerinde, üniversite kampüslerinde, spor tesislerinde, uluslararası bina sergilerinde, turizm tesislerinde, yani kısa süreli- geçici üst örtülerin yada açık sistemlerde gölgeleme amaçlı kullanımın gerektiği alanlarda çok yaygınlaşmıştır. Bu yenilikçi yapıların kamuoyu önünde ilk ortaya çıkışı, 1955 yılında Almanya' nın Kassel Şehri' nde düzenlenen Federal Bahçe Sergisi' ndeki geçici Müzik Pavyonu ile olmuştur. Müzik Pavyonu Federal Bahçe Sergisi, Kassel - 1955IV Çoğu geçici olan veya gölgeleme amaçlı, asma-germe ile şekil alan dokuma membran malzemeli üst örtülerin, mimarinin gelişimi üzerinde kuvvetli ve çarpıcı bir etkisi olmuştur, ön gerilmeli antüclastik membran üst örtülerin kullanımı, kapalı hacimler yerine; ticaret fuarları, uluslararası sergiler ve çadır yapılarındaki; geçici kullanım alanları ile stadyumlarda gölgeleme amacına yönelik kullanımlarla özdeşleşmiştir. Bunun temel nedeni, bu yapıların doğal peyzaja kurulmalarındaki kolaylık ve mimarları bu üst örtülerin kullanımına yönelik daha ileri araştırmalar yapmaktan alıkoyan, membran üst örtülerin geçici görünmesi durumudur. Düz çizgilere sahip betonarme yapıların ve eğri yüzeylere sahip membran üst örtülerin birleşmelerindeki zorluklar ve teknolojik eksikliklerde diğer önemli faktörler olmuştur. Membran üst örtülerin kapalı hacimlerin üzerinin örtülmesinde kullanımı, politetrafloretilen (P.T.F.E.) kaplı cam lifi örgü dokuya sahip örgü dokuma membran yüzeylerin kullanılmaya başlaması ile ağırlık kazanmıştır. Bunda membran statiğinin, membran geometrisinin ve membran örtülerin strüktürel etkinliklerinin daha iyi anlaşılması da kuşkusuz çok önemli bir rol oynamıştır. 1980' li yılların sonuna doğru membran üst örtülerin açık ve kapalı sistemlerde kullanımında gerek yurtdışında gerekse ülkemizde artış gözlenmektedir. öğrenci Merkezi, La Verne Üniversitesi, 1973 - P.T.F.R kaplı membranın ilk kutlanmaBu tezde sadece membran üst örtülerden; eğri yüzeysel, antiklastik (zıt yönlü çift eğrilikli), asma-germe ile şekil alan, yüzeysel taşıyıcı ve örtücü“örgü dokuma membranlar”ele alınacaktır. Metal ve plastik malzemeli membranlara ise kısaca değinilecektir. Tezin kapsamında geleneksel çadır sistemlerden başlanılarak dokuma membran üst örtülerin günümüze kadar gelişimi ele alınacak; örgü dokuma membranlann, yapı öğelerine, birleşim şekillerine ve detaylarına, geometrisine, strüktür sistemini oluşturan yapısal elemanlara değinilerek çeşitli kullanım alanları ile ilgili özgün mimari örnekler sunulacaktır. Tezin m. Bölümü' nde örgü dokuma membran malzemenin kullanıldığı çekmeye çalışan bir üst örtü ve geliştirilmiş konvansiyonel yapım sistemi ile inşa edilmiş betonarme bir üst örtünün karşılaştırılması düşünülmüştür. Bu şekilde membranlann açık veya kapalı sistemlerde kullanımının getirdiği avantajlar hakkında bazı fikirler verebileceği düşünülmüştür. İnceleme ölçütleri olarak maliyet ve yapım özellikleri (yapılabilirlik ve uygulanabilirlik) başlıkları belirlenmiştir. Maliyet başlığı dahilinde betonarme kabuk ve membran üst örtüde kullanılan malzeme miktarı gideri, toplam ağırlık, işçilik ve uygulama süresi dikkate alınarak bir karşılaştırılmanın yapılmasına; yapım özellikleri başlığı kapsamında işin mühendislik yönünün ve şantiyede bulunan mevcut üretim teknikleri ile üst örtünün karar verilen son hali ile imalatının maliyet ve inşası açısından getirdiği avantajların belirlenmesine çalışılacaktır. Tezin genelinde yapılan sunum ile, örgü dokuma membranlar ile ilgili teknik bilgilere Türkçe Literatür olarak katkıda bulunabilmek, bu malzeme ve taşıyıcı sistemler ile üst örtü tasarımında bulunacak mimarlara örgü dokuma membran malzemelerin kullanımında statik, geometrik ve malzeme özellikleri açısından dikkat etmeleri gereken noktaları belirterek yol gösterebilmek, ayrıca bu tür taşıyıcı sistem ve üst örtüye sahip yapıların örnek ve çeşitliliğini artırmak, gelişimine katkıda bulunabilmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The development of every activity at the world, always looking for the new, making effort for reaching the best and the best efficiency, discoveries, investigations and many events like Industrial Revolution had caused different developments at architectural and engineering projects. New materials like concrete, reinforced concrete and steel, had been found by the result of these developments with the parallel of these usages such construction systems like skeleton construction has begun to erect. The knowledgements of construction systems and materials that found by the space age and the developments at the construction system at the XX. Century had caused a great perspektif to the architecture like High Tech. By the result of this, tensile systems like cable systems, membrane systems, pneumatic membrane systems has begun to use at the contemparary architecture. At the tensile membrane coverings that are one of the modern construction systems; are superficial bearing elements that are elestic, flexible and aren't shows bearing rigidity and also they carries and covers the system. By the antisinclastic form, the membranes have strong and secure geometrical form. By the geometric form they have many form possibilities. The antisinclastic hanging-tensile membrane structures that have superficial tensile stress are modern usings of traditinal tents. It has been known that; in many years ago, mammoth bones and animal skins were used for making shelters at North Germany. By beginning to live as a settled life and by finding stronger construction materials, the important of the tents decreased. The shelters that were erect by using animal skins and knitted materialsvn were light, easy to remove assemble and adapdated to the varies weather conditions easily so that at many migrant people had continued to use these shelters. By the Industrial Revolution that was begin at England and then Europe and North America, textile industry and mechanization were increased. And by the producing of strong cables and membrane materials, by the decreasing financies with the mass-production, by the covering of wide spaces and new usages like exhibition, circus and etc., tensile membrane systems has developed. By the n. World War and the Industrial Revolution mesh textile membrane constructions had used at circus, at aviation are like balloon, zeplin and worehauses, and at little hospitals. Hanging-tensile membrane constructions begun to use after te E. World War at temporary covering systems and open systems for only having shade areas like military buildings, radar, communication centers, campus buildings, spor facilities, international exhibitions and at tourism centers. The first usage of the hanging-tensile membrane system was Music Pavillion that made at Federal Garden Exhibition in Kassel, Germany, at 1955. Music Pavillion at Federal Garden Exbition, Kassel - 1955Vffl The textile membranes have a great influence at the development of architecture. Reinforced antisinclastic membrane systems have used especially at international exhibitions, tents, commercial exhibitions and stadiums rather than closed spaces. The reasons of this were; the easiest erection of this building to the natural ground, the temporary usings of membrane, the difficulties of consilidation of curve membranes with the concrete buildings and the techono logical absences. Using of membrane at the closed spaces had begun with the using of P.T.F.E. covered textile membranes. Of course at the usages structural efficiencies of membrane statistic, geometric and covering had a great part. The usage of membranes at the open and closed spaces had increased by 1980s. The first usage of P. T.F.E. covered membranes at the student center, La Verne University, at 1973 - U.&A In this thesis contains only curved surface, antisinclastic, hanging-tensile, superficial and textile membranes. Metal and plastic membranes had explained shortly. In the contain of this thesis, the development progress of textile membranes has explained from the traditional tent systems to today and also textile membranes, construction components, connecting conditions, details, geometries, structural wages, different using systems and architectural examples were explained in this thesis. At the m. Part of the thesis textile membrane system has compared with theIX conventional structure system reinforced concrete system for making known the advantages of the membranes at the using of open and closed systems. As investigation parameter, the titles“cost”and“structural peculiarities”had explained. With in the title of the cost; material account, total weight, effort, application time had compared with reinforced concrete shell and membrane system. With in the title structural peculiarities; the advantages that brings with the perspektif of erecting and construction cost with the existing producing technics at the building site. By this thesis had aimed; to add new technical acknowledment of textile membrane to Turkish Literature, and also to show diffrent ways of textile membrane materials, statistic, geometric and peculiarities to the architects that will use textile membrane at their projects, and also to increase the variety of examples that made with the membrane systems.