Ceza infaz kurumlarında yürütülen tarımsal faaliyetlerde istihdam edilen hükümlülerin ekonomik ve sosyal yaşamlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the economic and social life of convictsemployed in agricultural activities carried out in prisons
- Tez No: 864686
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yaklaşık 170 yıllık bir geçmişi olan Ceza infaz kurumlarının kuruluş aşaması Osmanlı Devleti'nde 1851 tarihine kadar dayanmaktadır. Türk ceza infaz tarihinin ilk cezaevi 1871 yılın da İstanbul' un Sultanahmet meydanında Hapishane-i Umumi adıyla kurulmuştur. 22 Aralık 1913 yılında“Hapishaneler Müdüriyeti Umumiye”si hazırlanmış ve 1 Haziran 1929 yılında Adalet Bakanlığı'na bağlanmıştır. 06.06.1938 tarihinde çıkarılan bir kanun ile Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü adını almıştır. Aşamalı ceza infaz sistemi çerçevesinde ilk tarım açık cezaevi ise 1945 yılında Dalaman'da kurulmuştur. Tarım açık cezaevleri, 1997 yılında 4301 sayılı kanunla kurulan İş Yurtları Kurumu bünyesine alınmıştır. Bu özel bütçeli kuruluş, Türkiye genelinde mevcut açık ceza infaz kurumlarının çoğunda tarımsal faaliyetler yürütmektedir. Ceza infaz kurumlarının toplam tarım alanı 39 426 756 m² olup ekilebilir tarım alanı 22 512 372 m²dir. Bu ekilebilir alanlarda meyve, sebze, yem bitkisi, tahıl yetiştiriciliği ve seracılık yapılmaktadır. Tarım açık cezaevleri ve tarım iş kollarının sahip oldukları araziler akılcı ve planlı uygulamalar sayesinde tarıma kazandırıldıklarında hükümlü istihdamını olumlu yönde etkileyecektir. Bu çalışmanın ana kitlesi Bursa Gemlik Açık Ceza İnfaz Kurumu tarım işkolunda istihdamı sağlanan 46 hükümlüden oluşmaktadır. Hükümlüler ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Üçlü likert ölçeği kullanılarak hükümlülerin tarım atölyeleri ile iş ve meslek kurslarına karşı tutum ve davranış düzeyleri ölçülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre hükümlülerin %87,0'ı ekonomik ve sosyal açıdan olumlu değişimler yaşamıştır. Bu çalışmada sürdürülebilir bir yaklaşım ile yeni tarım açık cezaevlerinin kurulması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The establishment of penal institutions, which have a history of approximately 170 years, dates back to 1851 in the Ottoman Empire. The first prisonin Turkish penal execution history was established in Sultanahmet Square in Istanbul in 1871 under the name of Ceza-i Umumi. The“General Directorate of Prisons”was prepared on 22 December 1913 and was affiliated to the Ministry of Justice on 1 June 1929. With a law enacted on 06.06.1938, it was named the General Directorate of Prisons and Detention Houses. Within the framework of the progressive penal execution system, the first agricultural open prison was established in Dalaman in 1945. Open agricultural prisons were connected to the Workplace Dormitories Institution, which was established by Law No. 4301 in 1997. This privately funded organization carries out agricultural activities in most of the existing open penitentiary institutions throughout Turkey. The total agricultural area of penal institutions is 39 426 756 m² and the arable agricultural area is 22 512 372 m². Fruit, vegetable, forage crops, grain cultivation and greenhouse cultivation are carried out in these arable areas. The main population of this study consists of 46 convicts employed in the agricultural sector of Bursa Gemlik Open Penal Institution. A survey was conducted with convicts. Using a three-point Likert scale, the attitudes and behavior levels of the convicts towards agricultural workshops and business and vocational courses were measured. According to the findings of the study, 87,0% of the convicts experienced positive economic and social changes. In this study, the necessity of establishing new agricultural open prisons with a sustainable approach is emphasized.