Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spora katılım güdülerinin incelenmesi.
  1. Tez No: 864720
  2. Yazar: ALİ KEMAL HELLAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spora katılım güdülerinin incelenmesi ve sportif yeterlik düzeyi arasındaki ilişkinin düzeyini ve yönünün değerlendirilmesidir. Diğer bir amacı ise cinsiyet, spor yapıyor olma, milli sporcu olma, yaş, sınıf kademesi, spor türü değişkenlerine göre sporda güdülenme değerlerinin incelenmesidir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket (survey) tekniği uygulanmıştır. Ayrıca gönüllülük esasına dayalı online olarak veri toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzurum ilinde bulunan Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören basit seçkisiz örnekleme (simple random sampling) yöntemiyle seçilen 124'ü erkek 90'u kadın olmak üzere toplam 214 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizleri için SPSS 26 istatistik paket programı kullanılmıştır. Öncelikle frekans analizi yapılıp sonrasında toplanan verinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacı ile skewness ve kurtosis değerlerine bakılmıştır. Uygulanan testlerin sonucunda verilerin normal dağılım göstermesi sebebiyle parametrik testler kullanılmıştır. Cinsiyet, milli sporcu musunuz, spor yapıyor musunuz ve yapmış olduğunuz spor türü değişkenlerine T-testi uygulanmış olup, yaş ve sınıf değişkenlerine ise One-Way ANOVA Testi kullanılmıştır. Ayrıca Tukey testi de farkın hangi gruptan olduğunu belirlemek için uygulanmıştır. Çalışmada analizler %95 güven aralığında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, katılımcıların spor yapıyor musunuz ve yaş durumlarına bakıldığında güdülenme oranlarında istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanılmamıştır. Cinsiyet değişkenine bakıldığı zaman kadın katılımcılar lehine anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Spor türüne ilişkin bireysel spor yapan katılımcılar lehine anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Milli sporcu değişkenine ilişkin arkadaş ve yarışma alt boyutları hariç diğer alt boyutların tamamında ve toplam puanda istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanılmıştır. Sınıf değişkeni durumlarına ilişkin spora katılılım ve aktif olma alt boyutu hariç diğer alt boyutların tamamında 3. Sınıf katılımcıları aleyhine anlamlı farklılığa rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to evaluate the level and direction of the relationship between the motivation of sport participation and the level of sportive competence of the students of the faculty of sport sciences. Another aim is to examine the motivation values in sports according to gender, doing sports, being a national athlete, age, grade level and sport type variables. In the research, the survey technique was applied as a data collection method. In addition, data were collected online based on volunteerism. The research population consists of the students of Atatürk University and Erzurum Technical University Faculty of Sport Sciences in Erzurum. The sample consists of a total of 214 students, 124 of whom are male and 90 of whom are female, selected by simple random sampling method. SPSS 26 statistical package programme was used for statistical analyses of the research data. Firstly, frequency analysis was performed and then skewness and kurtosis values were examined to determine whether the collected data showed normal distribution. As a result of the tests applied, parametric tests were used since the data showed normal distribution. T-test was applied to the variables of gender, being a national athlete, doing sports and type of sport. One-Way ANOVA Test was used for age and class variables. In addition, the Tukey test was also applied to determine which group the difference was from. The analyses in the study were carried out at 95% confidence interval. In the study, no statistically significant difference was found in the motivation rates of the participants when looking at whether they were doing sports, age status, and being a national athlete. When the gender variable was examined, a significant difference was found in favour of female participants. Regarding the type of sport, a significant difference was found in favour of participants in individual sports. Concerning the variable national athlete, statistically significant differences were found in all sub-dimensions and in the total score, except for the sub-dimensions friends and competition. With respect to the class variable, a significant difference was found with respect to the participants in the 3rd grade in all sub-dimensions except for the sub-dimensions of participating in sports and being active.