Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarında takdir marjının yeri
The place of the margin of appreciation in the decisions of the Constitutional Court of the Republic of Turkey and the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 864721
  2. Yazar: MERVE BUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Takdir marjı, ilk olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla ortaya çıkmış bir doktrindir. Sonrasında yapılan ek protokollerle AİHS'de de yer edinen bu doktrin Sözleşme kapsamında korunan haklara da sirayet etmiştir. Takdir marjı doktrini, sözleşmeye taraf olan devletlerin egemenlik alanları içinde doğrudan değerlendirmede bulunmada uluslararası makamlara göre daha iyi konumda oldukları için getirilen bir takdir alanıdır. AİHM'in kararlarından sonra takdir marjı Anayasa Mahkemesi'nin de verdiği kararlarda kendisine yer edinmiştir. Yapılan bu çalışma ile ülkelerin egemenlik yetkileri ile uluslararası makamların denetimi arasındaki hassas ilişkinin düzenlenmesi için getirilen takdir marjı doktrinin AİHM kararlarındaki değerlendirmesi ile Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru kararlarındaki değerlendirmesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The margin of appreciation is a doctrine that first emerged in the case law of the European Court of Human Rights. This doctrine, which was later incorporated into the ECHR with the additional protocols, has also been extended to the rights protected under the Convention. The doctrine of margin of appreciation is a margin of appreciation introduced because the states parties to the Convention are in a better position than international authorities to make direct assessments within their sovereignty. After the ECHR's judgments, the margin of appreciation has also found its place in the decisions of the Constitutional Court. This study examines the evaluation of the margin of appreciation doctrine, which was introduced to regulate the sensitive relationship between the sovereign powers of countries and the supervision of international authorities, in the decisions of the ECHR and in the individual application decisions of the Constitutional Court.