Aktif spor yapanlar ile e-sporla uğraşan bireylerin benlik saygısı ve yaşam tatmin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the self-esteem and life satisfaction levels of active sports and e-sports individuals
  1. Tez No: 864732
  2. Yazar: FURKAN CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ALPARSLAN KURUDİREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Araştırmada benlik saygısı ve yaşam tatmin düzeylerindeki farklılıklar incelenerek bireylerin psikolojilerine olan etkisini anlamak ve potansiyel farklılıkları ortaya koymak hedeflenmiştir. Yöntem: Araştırmaya, Türkiyede yaşayan aktif spor yapanlar (2 yıldır düzenli antrenman yapan) ile e-sporla uğraşan; 76 erkek, 34 kadın olmak üzere toplam 110 birey katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 3 bölümlük anket formu kullanılmıştır. Anket çalışmasının ilk bölümü araştırmacı tarafından hazırlanan katılımcıların sosyo-demografik durumları hakkında bilgi edinmeyi amaçlamıştır. Anket çalışmasının ikinci bölümü ise katılımcıların benlik saygısı düzeyleri hakkında bilgi sağlamak için Rosenberg (1963) tarafından geliştirilmiş benlik saygısı ölçeğinden faydalanılmıştır. Anket çalışmasının son bölümünde, katılımcıların yaşam tatmin, düzeylerini belirlemek için Diener vd. (1985) tarafından geliştirilen yaşam tatmini ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada parametrik olmayan istatistik yöntemlerinen faydalanılmıştır. Bu nedenle ikili grup karşılaştırmalarında Mann Whittney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında Kruskall Wallis H analizinden yararlanılmıştır. Katılımcıların benlik saygısı ve yaşam tatmini düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması için Spearman Korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaşam tatminlerinin oyunda geçen süreye göre karşılaştırılması sonucunda anlamlı farklılığa rastlanmıştır. Araştırmada yapılan korelasyon analizi sonuçlarında aktif spor yapan katılımcıların benlik saygısı ile yaşam tatmini düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve güçlü düzeyde bir korelasyon ilişkisi olduğu saptanmıştır. E-sporla uğraşan katılımcıların benlik saygısı ile yaşam tatmin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzeyde bir korelasyon ilişkisi bulunmaktadır. Sonuç: Katılımcıların oyunda geçen süre değişkenine göre benlik saygısı, yaşam tatmini ortalamalarının karşılaştırılması sonucunda oyunda 4-6 saat vakit geçiren katılımcılar, 7 saat ve üzeri oyun oynayan katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek sıra ortalamalarına sahip oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study was to examine the differences in self-esteem and life satisfaction levels and to understand the impact of individuals' psychology and to reveal potential differences. Method: The research included active sports people living in Turkey (who have been training regularly for 2 years) and those who are involved in e-sports; A total of 110 individuals, 76 men and 34 women, participated. A 3-part survey form was used to collect data in the research. The first part of the survey prepared by the researcher aimed to obtain information about the socio-demographic status of the participants. In the second part of the survey, the self-esteem scale developed by Rosenberg (1963) was used to provide information about the participants' self-esteem levels. In the last part of the survey, Diener et al. to determine the life satisfaction levels of the participants. The life satisfaction scale developed by (1985) was used. Non-parametric statistical methods were used in the study. For this reason, Mann Whittney U test was used for pairwise group comparisons, and Kruskall Wallis H analysis was used for more than two group comparisons. Spearman Correlation analysis was applied to determine the relationship between participants' self-esteem and life satisfaction levels. Findings: As a result of comparing the life satisfaction of the participants according to the time spent in the game, a significant difference was found. As a result of the correlation analysis conducted in the study, it was determined that there was a statistically significant, positive and strong correlation between the self-esteem and life satisfaction levels of the participants who did active sports. There is a statistically significant, positive and weak correlation between the self-esteem and life satisfaction levels of participants involved in e-sports. Result: As a result of comparing the self-esteem and life satisfaction averages of the participants according to the variable of time spent in the game, it is seen that the participants who spent 4-6 hours in the game have statistically significantly higher average rankings than the participants who played the game for 7 hours or more.