Rus ve Türk kültüründe batıl inançlar
Superstitions in Russian and Turkish culture
- Tez No: 864733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED TAŞKESENLİGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Batıl inançlar; bilimsel temele dayanmayan, kültürel ve geleneksel köklere sahip olan, geniş topluluklar tarafından benimsenen inanç sistemleridir. Batıl inançlar, genellikle bir toplumun kültürel geçmişi, tarihi ve yaşam tarzı ile derin bir bağ içermektedir. Bu çalışma batıl inançları detaylı bir şekilde inceleyerek, özellikle Rus ve Türk kültürlerinde var olan bu inanç sistemlerini kökenleri bağlamında ele almaktadır. Çalışmanın odak noktaları arasında; batıl inançların ne olduğu, nasıl oluştuğu ve tarih boyunca nasıl evrim geçirdiği gibi temel sorular bulunmaktadır. Aynı zamanda bu çalışma, Rus ve Türk batıl inançlarının temelini oluşturan eski inanç sistemlerinin kökenlerini aydınlatmayı da amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada Rus ve Türk batıl inançları; Şamanizm, Paganizm ve Gök Tanrı inançları gibi eski inanç sistemleriyle ilişkilendirilmektedir. Her iki kültürde de bu eski inanç sistemlerinin izleri, batıl inançların temelini oluşturan faktörlerden biridir. Rus ve Türk batıl inançlarının karşılaştırılması, her iki kültürün benzersiz özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu karşılaştırma Rus ve Türk batıl inançlarının birbirinden nasıl etkilendiğini ve evrim geçirdiğini analiz etmekte, aynı zamanda ortak kökenlerine odaklanarak bu inanç sistemlerinin birbirine olan benzerliklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Superstitions are belief systems that have no scientific basis, rooted cultural and traditional foundations, and are adopted by large communities. Superstitions are often deeply connected to a society's cultural heritage, history and way of life. This study examines superstitions in detail and discusses these belief systems in the context of their origins, especially in Russian and Turkish cultures. The study focuses on fundamental questions such as what superstition is, how it is formed and how it has evolved throughout history. At the same time, this study aims to shed light on the origins of old belief systems that form the basis of Russian and Turkish superstitions. For this reason, Russian and Turkish superstitions are associated with ancient belief systems such as Shamanism, Paganism and Sky God beliefs. In both cultures, traces of these ancient belief systems are one of the factors that form the basis of superstition. A comparison of Russian and Turkish superstitions reveals the unique characteristics of both cultures. This comparison analyzes how Russian and Turkish superstitions have been influenced and evolved from each other, and also reveals the similarities between these belief systems by focusing on their common origins.