Yurtdışında çalışan Türklerde kuşak farkının sosyolojik tezahürü: Y ve Z kuşağı üzerine bir çalışma
Sociological reflections of generation difference by abdoad Turkish workers: A study on Y and Z generations
- Tez No: 864792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Yurtdışında Çalışan Türklerde Kuşak Farkının Sosyolojik Tezahürü: Y ve Z Kuşağı Üzerine Bir Çalışma adlı bu araştırma, Türkiye' den yurt dışına göç etmiş ve orada çalışan Y ve Z kuşağının deneyimlerini, beklentilerini ve isteklerini anlamak adına tasarlanmıştır. Teknolojik gelişmeler, küreselleşme ve erişim kolaylığı, çeşitli imkanları tanımaları ve elde etmeleri açısından Y ve Z kuşaklarının dış göç kararlarını etkileyen önemli faktörlerdendir. Göç eden bireylerin deneyimleri kuşak farklılıkları başta olmak üzere göç, kimlik ve kültür ana başlıklarıyla tartışılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında dijital etnografya yapılmış, derinlemesine görüşmelerle veriler toplamıştır. Çalışmada cinsiyet eşitliğine dikkat edilerek toplamda 12 erkek ve 12 kadın olmak üzere 24 katılımcıyla görüşülmüştür. Ayrıca, saha çalışmaları sırasında araştırmacılar tarafından notlar alınmıştır. Araştırmanın nitel bulguları, bireylerle gerçekleştirilen birebir görüşmelerin zengin içeriğinden türetilmiştir. Katılımcılarla yapılan bu kişisel ve derinlemesine görüşmeler, araştırmacılara bireylerin deneyimlerini, beklentilerini ve isteklerini daha derinlemesine anlama fırsatı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Sociological Manifestation of Generational Differences in Turks Working Abroad: A Study on Generation Y and Z is designed to understand the experiences, expectations, and desires of Generation Y and Z who have migrated from Turkey and are working abroad. Factors such as technological advancements, globalization, and ease of access play a significant role in influencing the migration decisions of these generations by providing various opportunities. The experiences of migrants are discussed in the context of generational differences, focusing on migration, identity, and culture. In the application part of the study, digital ethnography was performed and qualitative data were collected with in-depth interviews. The study included a total of 24 participants, ensuring gender equality with 12 males and 12 females. Additionally, field notes were taken by the researchers during the fieldwork. The youngest participant from Generation Z was 20 years old, while the oldest was 28. For Generation Y, the youngest participant was 29, and the oldest was 43. The qualitative findings of the research were derived from the rich content of one-on-one interviews with the participants. These personal and in-depth interviews provided researchers with an opportunity to gain a deeper understanding of individuals' experiences, expectations, and desires.