Kırâat ve konulu tefsir bağlamında Tûr Sûresi
Tur Soorah in the context of qiraat and themed tafsir
  1. Tez No: 864791
  2. Yazar: MENDUH KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kırâat İslam dininin kitabı olan Kur'an-ı Kerim'i okumak anlamına gelir. Okumak aynı zamanda anlamak ve içerisindeki hüküm ve (kuralları) hayatımıza tatbik ederek, dünya ve ahiret saadetlerini kazanmayı hedefler. Kırâatı (okumak ve anlamak) için ise sadece mana ve meâl yeterli olmayıp tefsir bilgisine vakıf olmak okunan sure ve ayetin konusunu hangi sebep ve olaya istinaden indirildiğini bizlere anlatan ilimdir. Bizde bu çalışmamızda bu ilmin çeşitlerinden olan konulu tefsiri, Kıraat ve tur süresi bağlamında ele alıp kıraat farklılıkları üzerinde durmaya çalışacağız. Konulu tefsirin içeriğinde'de Kur'ân-ı kerimin farklı sürelerinde bulunan aynı anlamı ifade eden ayetlerin biraraya getirilerek konunun daha iyi anlaşılması açısından önem arz etmektedir.Ayrıca Kur'ân-ı Kerimdeki bir kelimenin farklı Kırâatlerde okunmasının faklı bir manaya gelmediği aksine daha güzel ve kuvvetli bir mana ifade ettiğini bu çalışmamızda göreceğiz. Kırâatın günümüze kadar gelmesine katkı sağlayan ekoller olaraktan, Hz. Peygamberimize yakın olandan uzak olana doğru Medine, Mekke, Şam, Basra, Kufeden başlayıp, öncelikle bu ilmi alıp sonrada çeşitli ders halkaları oluşturup bu çeşitliliğin bir ilim olmasına katkı sağlayan İmam ve Ravilerine de yer vereceğiz. Çalışmamızın sonucunda Kırâat ve Tefsir ilminin birbiriyle irtibatlı iki ilim olduğuna, bu ilimlerin şemsiyesi altında Tur sûresinin tahlil ve değerlendirilmesini de yapacağız.
Özet (Çeviri)
Recitation means reciting the Qur'an, the book of the religion of Islam. Reciting the Quran is understanding and applying the rules in it to our lives.It also aims to gain the happiness of the world and thehereafter. For the recitation (reading and understanding), only the meaning and the translation are not sufficient, and having knowledge of tafsir is to understand the subject of the surah and verse read, for which reason and event it was revealed. İn this study we will try to focus on the differences in recitation by considering them in the context of tafsir on the subject, qiraat and surah Tur, which is one of the types of tafsir. The content of the tafsir on the subject is important in terms of providing a better understanding of the subject by bringing together the verses that express the same meaning in different surahs oft he Quran. In the this study, we also will whitness that reading a word in the Quran in different recitations does not have a different meaning, on the contrary, it expresses a more beautiful and powerful meaning. Starting from Medina, Mecca, Damascus, Basra and Kufa ( from close to far from our prophet) which are the schools that contributed tot he recitation oft he present day, will also include Imams and Ravians who took this science first and then formed various lesson circles and contributed to this diversity becoming a science. As a result of our study, we have included the analysis and evaluation oft he Surah Tur under the umbrella of these sciences, that the science of Qiraat and Tafsir are two related sciences.