Yaşa bağlı makula dejenerasyonunda intravitreal bevacizumab'a yanıtsız hastalarda ranibizumab ve aflibercept enjeksiyonlarına verilen yanıtların karşılaştırılması
Comparison of responses to ranibizumab and aflibercept injections in patients unresponsive to intravitreal bevacizumab in age-related macular degeneration
  1. Tez No: 864826
  2. Yazar: ERHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Yaş tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda intravitreal bevacizumaba yanıtsız hastalarda ranibizumab (RA) ve aflibercept (AF) enjeksiyonlarına verilen yanıtların, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve optik koherens tomografi (OKT) parametreleri; santral foveal kalınlık (SFK), subretinal sıvı (SRS) ve pigment epitel dekolmanı (PED) boyutu ile karşılaştırılması. YÖNTEM Retrospektif bu çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniğinde 2019-2022 tarihleri arasında takipli yaş tip YBMD tanısını FFA'da YBMD'ye sekonder KNVM teşhisi ile alıp 2 yıl süreyle takip edilen intravitreal enjeksiyon tedavisi alan hastalar dahil edildi. 4-6 hafta arayla ardışık 3 doz bevacizumab uygulanan ve yanıt alınamayan hastalara 4-6 hafta arayla ardışık 3 doz intravitreal RA veya AF uygulandı. Sonraki kontrollerinde yetersiz yanıt alınan hastalara tedavi et ve uzat rejimine göre ek dozlar yapılarak takip edildi. BULGULAR Çalışmaya AF grubunda 47 E, 42 K, 89 hasta (6 bilateral) 95 göz, RA grubunda 82 E, 38 K, 120 hasta (11bilateral) 131 göz toplam 209 hastanın 226 gözü dahil edildi. Tüm hastaların 0. , 3. , 6. , 12. , 18. ve 24. aylarda dilate fundus muayenesi yapıldı, OKT parametreleri (SFK , SRS , PED ) ve EİDGK değerlendirildi. Başlangıçtan 24.aya kadar her iki grup arasında karşılaştırma yapıldı. RA ve AF grupları arasında 3.ay / 24.ay EİDGK, SFK ve SRS değişimi (p>0.05) anlamlı farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE Comparison of responses to ranibizumab (RA) and aflibercept (AF) injections with best corrected visual acuity (BCVA) and optical coherence tomography (OCT) parameters; central foveal thickness (CFT), subretinal fluid (SRF) and pigment epithelial detachment (PED) size in age-related macular degeneration patients unresponsive to intravitreal bevacizumab. METHOD In this retrospective study, patients who were diagnosed with wet AMD with CNVM secondary to AMD in FFA and followed up for 2 years in Akdeniz University Hospital Ophthalmology Clinic between 2019 and 2022 and who received intravitreal injection therapy were included. Patients who were administered 3 consecutive doses of bevacizumab at 4-6 week intervals and who did not respond were administered 3 consecutive doses of intravitreal RA or AF at 4-6 week intervals. Patients with inadequate response were followed up with additional doses according to the treat and extend regimen. FINDINGS The study included 47 M , 42 F , 89 patients (6 bilateral) 95 eyes in AF group and 82 M , 38 F , 120 patients (11 bilateral) 131 eyes in RA group. 226 eyes of 209 patients were included in the study. All patients underwent dilated fundus examination at 0, 3, 6, 12, 18 and 24 months, OCT parameters (SFK, SRS, PED) and BCVA were evaluated. Comparison was made between both groups from baseline to 24th month. There was no significant (p>0.05) difference between RA and AF groups in BCVA, CFT, and SRF change at 3.month/24.month.