Yenidoğanın ilk banyo zamanının fizyolojik değişkenlerine etkisi
The effect of newborn's first bath time on physiological variables
- Tez No: 864861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, doğumdan sonra ilk banyo zamanlamasının yenidoğanın fizyolojik değişkenlerine etkisini incelemek ve en uygun banyo zamanını tespit etmektir. Araştırma tek merkezli, randomize kontrollü deneysel desende bir çalışmadır. Araştırma, Ekim 2022-Kasım 2023 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatarak bakım ve tedavi alan 60 orta ve geç preterm yenidoğan ile 60 erken term yenidoğan bebek olmak üzere toplam 120 yenidoğan bebek ile yürütülmüştür. Randomizasyona göre hem orta ve geç preterm yenidoğanlar hem de erken term yenidoğanlar da 24. saat ve 48. saat banyo grubu olmak üzere iki gruba ayrılmış ve banyo yaptırılmıştır. Yenidoğanların fizyolojik ölçümleri banyo öncesi, banyo sonrası, banyodan 10 dakika sonra ve banyodan 60 dakika sonra değerlendirilmiştir. Araştırma verileri Bebek Bilgi Formu ve Fizyolojik Değişkenler İzlem Formu ile toplanmıştır. Veriler, ki-kare, ortalama, yüzdelik dağılımlar, grup içi tekrarlı ölçümler ANOVA testi, bağımsız gruplarda t-testi ile analiz edilmiştir. Doğumdan 24 saat sonra banyo yaptırılan orta ve geç preterm yenidoğanların banyo sonrası vücut sıcaklığı, oksijen satürasyonu değerleri doğumdan 48 saat sonra banyo yaptırılan orta ve geç preterm yenidoğanlara göre anlamlı olarak daha düşük ve banyo sonrası solunum anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p0.05). Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde banyo yaptırılan orta ve geç preterm yenidoğanlara ilk banyo uygulaması doğumdan 48 saat sonra güvenle uygulanabilir. Erken term yenidoğanlara ilk banyo uygulaması ise doğumdan 24 saat sonra da güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the first bath timing after birth on the physiological variables of the newborn and to determine the most appropriate bath time. The research is a single-center, randomized controlled experimental design study. The research was conducted with a total of 120 newborn babies, including 60 moderate and late preterm newborns and 60 early-term newborn babies, who received inpatient care and treatment in the neonatal intensive care unit between October 2022 and November 2023. According to randomization, both moderate and late preterm newborns and early-term newborns were divided into two groups, the 24th hour and the 48th hour bath group, and were bathed. Physiological measurements of newborns were evaluated before bath, after bath, 10 minutes after bath and 60 minutes after bath. In the study, it was collected with the Baby Information Form and Physiological Variables Monitoring Form. Data were analyzed using chi-square, mean, percentage distributions, within-group repeated measures ANOVA test, and independent groups t-test. Post-bathing, body temperature and oxygen saturation values of moderate and late preterm newborns who were bathed 24 hours after birth were found to be significantly lower and post-bathing respiration was significantly higher in moderate and late preterm newborns who were bathed 48 hours later (p0.05). The first bath for moderate and late preterm newborns who are bathed in neonatal intensive care units can be safely applied 48 hours after birth. The first bath for early-term newborns can be safely applied 24 hours after birth.