Hasat sonrası elde edilen mısır sapının yem değeri ve yem değerinin artırılması olanaklarının araştırılması
Investigation of feed value and possibilities of increasing feed value of corn stalk after harvest
- Tez No: 864860
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması, farklı alkaliler ve üre ile işlemenin mısır samanının yem değeri üzerine olan etkilerini saptamak amacıyla düzenlenmiştir. Kullanılan mısır samanı kuru maddesi %50 olacak şekilde sulandırılmış ve sırasıyla; %0 (kontrol: su), %1, %2, %3 dozlarında sodyum hidroksit, kalsiyum hidroksit, potasyum hidroksit, kalsiyum oksit ve üre ilave edilerek işlenmiştir. Alkali uygulama her biri uygulama grubu (4 tekrarlı olacak şekilde) 1,5 L'lik cam kavanozlara doldurulmuştur. İşlemiş mısır samanları 21 gün sonunda kavanozlardan çıkarılmıştır ve besin maddeleri bileşimleri saptanmıştır. Ayrıca mısır samanlarının in vitro gaz üretimleri, metabolik enerji ve organik madde sindirimleri in vitro gaz üretim tekniği ile gerçek kuru madde sindirimini ve nötr deterjan lif sindirimi ise daisy inkübatör tekniği ile saptanmıştır. Mısır samanlarının nispi yem değeri özellikleri ise hesaplanmıştır. Farklı alkalilerle işleme mısır samanının besin madde bileşimini önemli düzeyde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was designed to determine the effects of different alkali treatments on the feed value of maize straw. Corn straw was diluted to 50% dry matter and treated by adding sodium hydroxide, calcium hydroxide, potassium hydroxide, calcium oxide and urea at 0% (control: water), 1%, 2%, 3%, respectively. Each treatment group of alkaline treatment (4 replicates) was filled into 1,5 L glasses. Alkali treated corn straws were removed from the jars after 21 days. Then, the nutrient compositions of corn straws were determined. In addition, in vitro gas production, metabolic energy and organic matter digestion of corn straws were determined by in vitro gas production technique and true dry matter digestion and neutral detergent fibre digestion were determined by Daisy incubator technique. Relative feed value of corn straws was calculated. Treatment with different alkalis significantly affected the nutrient composition of maize straw.