Akut sinüzit tedavisinde amoksisilin ve lorakarbef etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 86493
  2. Yazar: MEHMET VASFİ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN TANYER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET: Lorakarbef beta laktam antibiyotiklerin karbasefem suııfina ait olup klinik geliştirmelerden geçmiş ilk üyesidir. Sefalosporinlere oranla oldukça yüksek bir kimyasal stabilitesi mevcut olup, bu özelliği sayesinde etkinliğini oda sıcaklığında muhafaza edilse bile uzun bir süre korur. Bu çalışmada lorakarbefin toplumdan kazanılmış akut çocukluk çağı sinüzitlerinde etkinliği, güvenilirliği ve yan etkileri, sinüzit tedavisinde klasikleşmiş bir preparat olan amoksisilin ile klinik ve radyolojik açıdan mukayese edilmiştir. Çalışmaya katılan toplam 68 hastadan rastgele 34 üne lorakarbef, 34 üne ise amoksisilin verilmiş ve hastalar tedavi öncesi ve sonrası klinik ve radyolojik bulgular, beyaz küre ve sedimentasyon gibi laboratuvar bulguları açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kriterlerine uymayan hastalar çıkarıldıktan sonra lorakarbef tedavisi alan 26 hastadan 10. gün sonunda klinik olarak tam iyileşme %50 (13/26), düzelme %42 (12/26), başarısız ise % 8 (2/26) olarak bulunmuştur. Amoksisilin grubunda ise bu oranlar sırası ile %72 (23/32), %22 (7/32), %6 (2/32) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Loracarbef is the first member of a new p- lactam antibiotics group that has been clinically evaluated.lt' s chemical stability allows the molecule not to lose effectiveness even if it is stored in room temperature, which is superior to ordinary cephalosporins. In this study loracarbef and amoxicillin are compared in the treatment acute maxillary sinusitis in childhood period according to efficacy, safeness and side effects clinically and rachologically. 68 patints were included in the study and 34 of them received loracarbef treatment,34 of them received amoxicillin treatment randomly. Clinical and radiological findings, leukocyte count, sedimentation measurements were recorded before and after treatment. Folowing the exclusion of patients that had failed to satisfy the criteria for this study, among 26 patints receiving loracarbef treatment for 10 days 50% (13/26) recovered exactly, 42% (12/26) recovered partially, 8% failed to recover (2/26). These ratios for amoxicillin group are 72% (23/32), 22% (7/32), 6% (2/32) respectively.