Çocukluk çağı akut sinüzitte amoksisilin ve klaritromisin tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 137835
  2. Yazar: KORHAN BİRGÜL
  3. Danışmanlar: DR. RENGİN ŞİRANECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Eylül 2002-Şubat 2003 tarihleri arasında SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Hastalıkları Polikliniğine başvuran, yaşlan 3-16 arasında değişen klinik ve radyolojik olarak akut bakteriyel sinüzit bulguları gösteren 50'si erkek, 50'si kız toplam 100 hasta ayaktan tedavi edilerek bu çalışmaya alınmıştır. Bir anket formu hazırlanmış ve tüm hastalara uygulanmıştır. Bu forma hastaların semptomları, fizik muayene bulguları, laboratuar bulguları (sedimantasyon hızı, lökosit sayısı, c-reaktif protein düzeyi, radyografi) ve uygulanan tedavi kaydedilmiştir. Hastalarımızın tümünde sinüziti düşündüren semptomlar ve fizik muayene bulguları vardı. Radyografi ile bu tanı desteklendi. Hastalarımız eşit iki gruba ayrıldı. Her iki grup yaş, cinsiyet, yakınmalar, bulgular açısından değerlendirildiğinde aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Hastalarımızdan 50'sine 10 gün süreyle günde 3 doz amoksisilin, 50'sine 10 gün süreyle günde 2 doz klaritromisin verildi. Hastalar 11 'inci günde kontrole çağrıldı. Kontrolde semptomlar soruldu, ayrıntılı fizik muayene yapıldı, laboratuvar değerleri bakıldı ve radyografiler tekrarlandı. Düzelme görülen hastalar 28'inci günde tekrar kontrole çağrıldı. Tekrar semptomlar soruldu, fizik muayene yapıldı ve Water's grafi çekildi. Çalışmamızda amoksisilin grubunda %88, klaritromisin grubunda %86 hastada düzelme görüldü. İki grup arasında bu oranlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (Fisher ki-kare testi, p = 0.5, x = 0.088). 10 günlük tedavi sonucu düzelen hastaların 28. günde yapılan değerlendirmelerinde nüks oranı amoksisilin grubunda %14, klaritromisin grubunda %8 olarak tespit edildi. İki grup arasmda nüks oranlan arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (Pearson, p = 0.619, x = 0.94). Her iki antibiyotikte iyi tolere edildi. Amoksisilin grubunda %6, klaritromisin grubunda %12 hastada yan etki görüldü. Her iki grupta da yan etkilerin tümü gastrointestinal sisteme ait ve hafif-orta şiddette idi. Hiçbir hastada yan etki nedeniyle tedavi kesilmedi. Bu çalışma sonunda çocuklarda akut sinüzit tedavisinde 10 gün süre ile üç doz kullanılan amoksisilinin, 10 gün süre ile iki doz kullanılan klaritromisine etkinlik, güvenilirlik ve tolerans yönünden eşdeğer olduğu ve ekonomik nedenlerden dolayı 52komplikasyon gelişmemiş çocukluk çağı akut sinüzitlerinde amoksisilinin ilk tercih edilecek ilaç olabileceği sonucuna varılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, hundred patients (50 female, 50 male, ages between 3 and 16) with signs of acute bacterial sinusitis and positive radiological findings are included. Study has been performed between September 2002-February 2003 at outpatient clinic of SSK Bakırköy Maternity and Children's Hospital. A survey was prepared and filled by all patients. Symptoms, signs, laboratory values (ESR, white blood cell count, CRP, radiography) and treatment were recorded. All the patients had signs and symptoms related with sinusitis. This diagnosis is supported by radiologic findings. We separated the patients into two groups. There were no statistically significant difference between two groups that were considered according to their ages, sex, signs, and symptoms. 50 of the patients were given amoxycillin tree times daily for 10 days and the other 50 of them were given clarithromycin twice daily for 10 days. The patients were asked to return to the clinic for control 1 1 days after their first visit. At the control; symptoms were questioned, detailed physical examinations was performed and radiographic examinations and laboratory tests were repeated. Patients with a positive clinical response at day 11 were asked to return for a control at day 28. Physical examinations and Water's graphy were performed and symptoms were questioned. In our study improvement was noted for 88% of recipients and 86% of clarythromicin recipients. There were no statistically significant difference between two groups (Fisher x2 test, p = 0.5, x = 0.088). The control at the 28th day revealed, 14% relapse in the amoxycillin group and 8 %in the clarithromycin group. There were no statistically significant differences between two groups (Pearson, p = 0.619, x = 0.94). Both drugs were well tolerated. The adverse effect rate was 6% for amoxycillin and 12% for clarithromycin. In both group, only mild to moderate gastrointestinal adverse effects were reported. No patient was withdrawn from treatment due to the adverse effects. According to our study 10 day course of amoxycillin given three times a day is as effective, safe and well-tolerated as a 10 day course of clarithromycin given twice a day in children with acute sinusitis and we have shown that amoxycillin may become the first choice drug in non complicated case for economical reasons. 54