İspanyol romanlarında savaş travması ve savunma mekanizmaları: Duelo en el paraíso, Los males sagrados ve La lengua de los secretos
War trauma and defence mechanisms in Spanish novels: Duelo en el paraíso, Los males sagrados and La lengua de los secretos
  1. Tez No: 865001
  2. Yazar: TUĞÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL ŞEBNEM ATAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, Juan Goytisolo'nun Duelo en el paraíso, Francisco Umbral'in Los males sagrados ve Martín Abrisketa'nın La lengua de los secretos adlı eserleri çocuk başkahramanlar aracılığıyla savaş travması ve savunma mekanizmaları bağlamında incelenmektedir. Çalışmanın temelinde her üç yazarın öz yaşam öykülerinin belli noktalarda benzerlik göstermesi yatmaktadır. Bir taraftan, Juan Goytisolo ve Francisco Umbral'in doğrudan deneyimledikleri İspanya İç Savaşı ile ilgili anıları; öte yandan, Martín Abrisketa'nın kendisine aktarılan babasına dair savaş deneyimleri adı geçen yazarları birbirine bağlayan ortak travmayı ortaya çıkarmaktadır. Yazarların İç Savaş tecrübelerini eserlerine yansıtmaları, gerçeklik duygusunun yaratılmasını, okuyucu ve roman kahramanı arasında kurulan bağlantının kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Eserlerdeki çocuk kahramanlar savaş gibi sarsıcı bir olayın sonrasında çaresiz ve savunmasız bırakılsalar da, hayata tutunmanın ve travmayla baş etmenin yollarını aramaktan vazgeçmemişlerdir. Bu tezde travmanın etkilerinin hafifletilmesinde savunma mekanizmalarının rolü değerlendirilmiştir. Savaşla birlikte dünyaya ve kendilerine ilişkin algıları değişen kahramanların deneyimlerini anlamlandırma noktasında gerçekten olabildiğince uzaklaşma yönündeki çabaları fark edilmiş ve savunma mekanizmalarının bu amaç doğrultusunda olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing Duelo en el paraíso by Juan Goytisolo, Los males sagrados by Francisco Umbral, and La lengua de los secretos by Martín Abrisketa in the context of war trauma and defence mechanisms. At the core of this work lie the similar autobiographies of these three authors. Spanish Civil War that Juan Goytisolo and Francisco Umbral had direct experience as well as testimonial narratives that Abrisketa was indirectly exposed to through his father reveal the shared trauma, which binds them together. That authors reflect their own experiences to their works enables to create a sense of reality and strengthen the relationship between the reader and the protagonist. It can be seen in these works that child protagonists persist to look for ways to survive and deal with trauma even if they are left vulnerable and defenceless after such a traumatic event as war. Based on this finding, the role of defence mechanisms in alleviating the effects of trauma is being evaluated in this study. It was clearly seen that the protagonists' efforts to get as far away from reality as possible to interpret their experience as their perception of the world and themselves has changed with the war and defence mechanisms provide favourable outcomes in accordance with this purpose.