Nohutta ekim zamanının büyüme, verim ve verim ögelerine etkileri üzerine araştırma
- Tez No: 10352
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI- ÖZET Bu araştırma Bornova'da E.Ü. Ziraat Fakültesi ular:, la- Bitkileri Bölümüne ait deneme tarlalarında? yürütülmüştür Denemede materyal olarak İspanyol ve ILC-195/2 nohut çeşitleri kullanılmıştır. İspanyol, bölgemiz çiftçilerince yazlık olarak yetiştirilen bir çeşit olup, soğuğa ve antraknoza da yarlıdır. ILC-195/2 ise Ege Zirai Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olup, soğuğa ve antraknoza dayanıklı kışlık olarak ekilebilecek bir çeşittir. Bu iki nohut çeşidinin 23 Kasım, 20 Ocak, 20 Şubat ve 20 Mart'ta ekimleri yapılmış, büyüme, dene verimi ve verim öğelerinin, bu farklı ekim zamanlarına göre değişimi incelenmiştir. Her iki çeşitte de ekim zamanı gecikmesiyle bitki boyu, yan dal sayısı, kök ve toprak üstü aksam kuru madde ağırlıklan azalmış, dane verimi düşmüştür. Bu azalma Özellikle Mart ayında ekimi yapılan parsellerdeki bitkilerde çok fazla olmuştur. Nodul sayısı ve ağırlığı da ekim zamanından etkilenmiş, en etkin nodülasyon Kasım ayında ekilen bitkilerde ol muştur. Bütün ekim zamanlarında ILC-195/2 daha uzun bitki ve daha çok bakla oluştururken, yan dal sayısı, kök ve toprak üstü aksam kuru madde ağırlığı bakımından, İspanyol üstün ol muştur. En yüksek dane verimi, ILC-195/2 çeşidinin, 23 Kasım ekiminde elde edilmiştir. (204.2 kg/da).
Özet (Çeviri)
- 39 - SUMMARY This research was conducted in the* trial field of Agricultural Fakculty of Bagean University in Bornova, is panyol and ILC-195/2 chickpea cultivars were used as ma tea- rial in the study. İspanyol that was spring planted by the^ farmers of Bagean lokal is sensitive to cold and Aschocyhta blight. ILC-195/2 that was developed by Bagean Agricultural Research Institute is resistant to cold and Aschochyta blight can be sown winter plant cultivars sown in Nowember 23, January 20, February 20 and March 20. İn this different dates of sown variation of growth, grain yield and yield components was examined. Mean plant height, number of branches, biolojical yield and grain yield of both cultivars of chickpea was dec reased with the delaying sowing date. This reduced was too much in the March-planted crop. Number of nodules and weight of nodul per plant was effected from date of sovingj the better nodilation was in the Nowember-planted İn all sowing dates, ILC-195/2 resulted taller plant ed and more number of pods per plant, number of branches end biological yield of İspanyol is more than ILC-195/2. The highest grain yield was obtained in the Nowember- plaated ILC-195/2 cultivar. (204.2 kg/da).