Esed b. Mûsâ'nın (ö. 212/827) Kitâbü'z-Zühd'ünün incelenmesi
An examination of Asad b. Mūsā's Kitāb al-Zuhd
  1. Tez No: 865024
  2. Yazar: SEBİLE AL-SHARABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hadis literatürünün tedvin ve tasnif edilmeye başlandığı hicrî ikinci asırda kaleme alınan hadis derlemelerinin içinde zühd konulu rivayetler de kendine yer bulmuş, izleyen zamanlarda ise yaygın olarak hadise ilgi duyan zâhid sûfîler veya zâhidane yaşama eğilimli muhaddisler tarafından rivayete dayalı zühd konulu/başlıklı monografik eserler ortaya çıkmıştır. Bu eserlerden biri de hayatının büyük bölümünü hicrî ikinci asırda geçirip üçüncü asrın başlarında vefat eden Esed b. Mûsâ'nın (132/750-212/852) Kitâbü'z-Zühd'üdür. Esed b. Mûsâ'nın Kitâbü'z-Zühd'ü hicrî II. asırda zühd konusundaki düşünceyi aktarması ve zühd hakkında günümüze ulaşan en erken materyallerden sayılmasından dolayı mevsuk tarihî bir doküman değerine sahiptir. Çalışmamızda eserin yazarının kişisel ve entelektüel biyografisinin yanısıra eser biçim, muhteva, rivayet üslubu ve literatür açısından incelenmiştir. Bu bağlamda eserdeki rivayetlerin türü, kaynağı ve sıhhat dereceleri ile eserin rivayet üslubu gibi hususların yanında eserin telif sebebi, eserdeki zühd anlayışı ve eserin kendi türündeki diğer örneklerle mukayasesi gibi konular üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reports on zuhd (an Islamic terminology denotes religious/spiritual asceticism ) found a place in the hadith compilations written in the second century of Hijra, when the hadith literature began to be collected and classified, and in the following times, monographs on the subject of zuhd based on reports by Sufīs who were widely interested in hadith or reporters who tended to live ascetic life emerged. One of these works is the Kitāb al-zuhd of Asad b. Mūsā (132/750-212/852), who spent most of his life in the second century and died in the early third century. Asad b. Mūsā's Kitāb al-zuhd has the value of an authentic historical document because it conveys the thought on asceticism in the second century of the Hijra and is considered one of the earliest extant materials on asceticism. In this study, besides the personal and intellectual biography of the author, the work is analysed in terms of form, content, narration style and literature. In this context, issues such as the type, source and degree of authenticity of the reports in the work and the narration style of the work, as well as the reason for the composition of the work, the understanding of asceticism in the work and the comparison of the work with other examples in its genre are emphasised.