Mobil sağlık uygulamalarında makine öğrenmesi temelli model geliştirme ve modelin cihaz-bulut dağıtımı
Machi̇ne learning-based model deployment in mobile health applications and device-cloud deployment
  1. Tez No: 865023
  2. Yazar: ÖZGE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA CANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sağlık uygulamalarının taşınır olmasına ve cep telefonu kullanıcılarının o alanda geliştirilmiş sağlık çözümüne anında ulaşmasına imkan tanıyan çalışma alanına Mobil Sağlık (mSağlık) denir. Son yıllarda, makine öğrenimi ile geliştirilen modeller, sağlık alanında çeşitli hastalıkların teşhisinde ve takibinde önemli bir rol oynamaktadır. mSağlık için geliştirilen, özellikle görüntü işlemeye dayalı ve derin öğrenme tabanlı makine öğrenimi modellerinin mobil cihazlara entegrasyonu ve çalıştırılması, cihazın sınırlı bilgi işleme kaynaklarına ve sınırlı depolama kapasitesine sahip olması sebebi ile zor olabilir. Bu tezde, mSağlık için görüntü işlemeye dayalı ve derin öğrenme tabanlı bir makine öğrenmesi modelinin adım adım geliştirilmesi ve bu modelin mobil cihaza ve bulut ortamına entegre edilmesi süreçleri anlatılmıştır. Uygulanabilirliği ve kullanılabilirliği göz önünde bulundurularak, deri hastalığına yönelik tahminler yapabilen bir modelin geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Bir mobil uygulamaya uygun olacak şekilde az yer kaplayan MobileNet mimarisi kullanılmış, modelin performansını arttırmak için transfer öğrenme, veri artırımı ve farklı loss fonksiyonları kullanımları dikkate alınmıştır. Geliştirilmiş örnek mSağlık modeli, hem cihaza hem buluta entegre edilmiş, sürece ait teknik bilgiler verilmiş, ve bir modelin cihaz-bulut entegrasyonu karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile Health allows health applications to be portable and enables mobile phone users to instantly access health solutions. In recent years, models developed with machine learning approaches have played an important role in healthcare in diagnosing and monitoring various diseases. However, the integration and execution of machine learning models, especially those based on image processing and deep learning, on mobile devices can be challenging due to the device`s limited processing resources and limited storage capacity. This thesis describes the step-by-step development of a machine learning-based model, and its integration into mobile devices and cloud environments. Predicting skin disease has been chosen as a use-case mHealth model due to its usability. A MobilNet architecture has been developed due to its suitability for mobile applications. Transfer learning technique, data augmentation and different loss functions have been considered to improve the model`s performance. The trained mHealth model is then integrated into both device and cloud. All the technical details of the process and a comparison of devicecloud integration are provided.