Elektrik ve elektromanyetik yöntemler ile hidrojeofizik araştırmalar: Haymana (Ankara) örneği
Hydrogeophysical investigations using electric and electromagnetic methods: The case of Haymana (Ankara)
- Tez No: 865027
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN CANDANSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması, hidrojeofizik araştırmalarda farklı elektrik ve elektromanyetik verilerin üstün ve zayıf yanları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, jeofizik elektrik yöntemlerden Doğru Akım Özdirenç (DAÖ) ve Yapay Uçlaşma (YU) yöntemleri ile jeofizik elektromanyetik yöntemlerden Manyetotellürik (MT) ve geçici elektromanyetik (TEM) yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler ile Ankara ili Haymana ilçesinde bir su sondajını kesen doğrultu boyunca ölçüler alınmıştır. Ölçülen DAÖ, YU ve MT verilerinin iki boyutlu (2B) ters çözüm ve TEM verileri ise bir boyutlu (1B) ters çözüm algoritmaları ile değerlendirilmiştir. Elde edilen özdirenç modellerinin ayrı ayrı ve birlikte yorumları, sondaj logu verileri ile karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışma sonunda, hidrojeofizik araştırmalarda ölçülerin bir doğrultu boyunca toplanarak DAÖ, YU ve MT verilerinin 2B ters çözümü algoritmaları ile değerlendirilmesi gerektiği gösterilmiştir. Ayrıca, TEM verilerinin de 1B ters çözümleri birleştirilerek 2B yapma özdirenç modeli elde edilmesi gerektiği gösterilmiştir. Ayrıca, yeraltı suyu araştırmasında bir hat boyunca bir elektrik ve bir EM yöntemin kullanılarak bunların ters çözümünün birlikte yorumunun akifer yapısını ve derinliğini daha doğru bulunabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the advantages and disadvantages of different electrical and electromagnetic data in hydro-geophysical research were investigated. Within the scope of the study, Direct Current Resistivity (DCR) and Induced Polarization (IP) methods, which are geophysical electrical methods, and Magnetotelluric (MT) and transient electromagnetic (TEM) methods, which are geophysical electromagnetic methods, were used. With these methods, measurements were taken along the direction of cutting a water borehole in the Haymana district of Ankara. The measured DCR, IP, and MT data were evaluated with two-dimensional (2D) inversion, and TEM data were evaluated with one-dimensional (1D) inversion algorithms. The resulting resistivity models were interpreted separately and together by comparing them with the drilling log data. At the end of the study, it was shown that in hydro-geophysical studies, the measurements should be collected along a direction and the DCR, IP, and MT data should be evaluated with 2D inversion algorithms. Additionally, it has been shown that 1D inverse solutions of TEM data should be combined to obtain a 2D resistivity model. Additionally, it has been shown that the combined interpretation of their inversion using an electric and an EM method along a line in groundwater exploration can determine the aquifer structure and depth more accurately.