Jeofizik elektrik ve elektromanyetik yöntemler ile karstik alanlarda boşluk yapılarının aranması
Investigation of cavity on karstic zones by geophysical electrical and electromagnetic methods
- Tez No: 374208
- Danışmanlar: DR. ÖZER AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ülkemiz karstik araziler bakımından zengin bir potansiyele sahiptir. Karstik yapıların geometri ve boyutlarının belirlenmesi jeoteknik, speleolojik, arkeolojik, ve maden faaliyetleri açısından önemlidir. Jeofizik elektrik ve elektromanyetik yöntemler iletkenlik parametresine duyarlı olması nedeni ile karstik araziler gibi karmaşık jeoloji ve hidrojeolojiye sahip ortamlarda yürütülen çalışmalarda birinci sırada yer alır. Yüksek lisans tezi kapsamında karstik boşluklarının bu yöntemler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Arazi uygulamaları İzmir ve Isparta'daki çeşitli çalışma alanlarında elektrik, elektromanyetik ve manyetik yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Özdirenç tomografi verileri Res2Dinv bilgisayar programı ile modellenerek ortam jeolojisini tanımlayan kesitler sonuç olarak verilmiştir. Karstik inceleme amacıyla yürütülen çalışmalarda özdirenç tomografi kesitlerinin seviyeler halinde incelenmesi yapıları tanımlama açısından daha uygundur. VLF-EM ölçümleri ile iletken ve yalıtkan yapı sınırlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Değerlendirme aşamasında Fraser ile Karous-Hjelt süzgeçleri kullanılarak yüzey ve eş seviye derinlik haritaları oluşturulmuştur. Manyetik verilerin içerdiği gürültüler süzgeçleme ile giderildikten sonra Geomodel programı ile değerlendirilmiştir. Yorumlama aşamasında uygulanan tüm yöntemler ilişkilendirilerek ortamı temsil eden model ve parametrelere ulaşılmıştır. Sonuç olarak; bu tip alanların karmaşık durumunu ortaya koymak için iletkenliğe duyarlı jeofizik elektrik ve elektromanyetik yöntem kesitleri ile jeolojik karst oluşumunu destekleyen bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country has rich potential in terms of karst terrain. The determination of geometry and dimensions of karstic structures is important with regards to geotechnical, archeological, speleological and mine activities. Due to be sensitive to conductivity parameter, geophysical electrical and electromagnetic methods take the first place in studies which are conducted in environment has complex geological and hydrogeological such as karstic areas. Investigation of karstic cavities using these methods are aimed within the scope of master's thesis. The field applications were conducted using electrical, electromagnetic and magnetic methods in different areas which in Izmir and Isparta. The resistivity tomography data were modelled with Res2Dinv computer program. The sections which are described geology of the media are given as a result. Analyzing of resistivity sections in levels is more appropriate in terms of defining structures in the studies conducted in order to review karstic structures. The delineation of the limits of conductive and non-conductive structure is aimed with VLF-EM measurements. In evaluation stage, surface and equivalent level of depth maps were formed using Fraser and Karous-Hjelt filters. After removing noises contained in magnetic data by filtering, data were evaluated with Geomodel program. In interpretation stage, model and parameters representing the environment has been reached by correlating applied methods. In conclusion, the information which is supported geological karstic formations were achieved to propound complex position of this type fields via sensitive to conductivity geophysical electrical and electromagnetic methods sections.