Sosyal medyada benliğin sunumu: Instagram kullanıcılarının kimlik inşası üzerine bir çalışma
Presentation of self in social media: A study on the identity construction of Instagram users
  1. Tez No: 865083
  2. Yazar: DENİZ ALÇIKAYA BAĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dijitalleşen dünyada bireyler bu ortamları kullanarak, imaj yoluyla kimliğini inşa etmektedir. Yeni medya düzeninde kullanıcılar sosyal ağlar aracılığıyla kendilerini ifade edebileceği sınırsız alan ve özgürlüğe kavuşmuştur. Özellikle etkileşim özelliği sayesinde kullanıcıların nasıl davranması ve nasıl görünmesi gerektiğine dair fikir oluşturan sosyal medya, izlenim yönetiminin kontrolü için de güçlü bir araç haline gelmiştir. Dolayısıyla sosyal medyada paylaşılan içeriklerin kimlik inşasında önemli bir role sahip olduğu düşünülmektedir. Bu durum ise sosyal medyada kimlik inşasını inceleme gereksinimini doğurmaktadır. Yapılan çalışmanın amacı sosyal medya kullanıcılarının ideal benlik anlayışını derinlemesine incelemektir. Çalışmanın hareket noktası“Kullanıcılar sosyal medyada izlenim oluşturma çabasındadır”ve“Sosyal medyada idealize edilmiş benlikler sunulmaktadır”varsayımlarıdır. Kimliklerin sosyal medya aracılığıyla yeniden inşa edilmesi ve benliğin sunumu, Goffman'ın kuramsal yaklaşımlarıyla irdelenmiştir.Güncel kalmak, birbirleriyle uyumlu içeriklerden oluşan tutarlı bir profil sunmak ve başkaları tarafından iyi görünmek amacıyla içerik üretmek de kullanıcıların kimlik inşasında izlenim oluşturma amacının varlığına işaret etmektedir. Yapılan çalışmada kullanıcıların paylaşımlar aracılığıyla bakış açılarının şekillendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the digitalized world, individuals are building their identity through image by using these environments. In the new media order, users have gained unlimited space and freedom to express themselves through social networks. Social media, which creates an idea about how users should behave and look thanks to its interaction feature, has also become a powerful tool for the control of impression management. Therefore, it is thought that the content shared on social media has an important role in the construction of identity. This situation creates the need to examine identity construction in social media. The aim of the study is to examine the ideal self-understanding of social media users in depth. The starting point of the study is the assumptions“Users are trying to create an impression on social media”and“idealized selves are presented in social media”. The reconstruction of identities through social media and the presentation of the self have been examined with Goffman's theoretical approaches.. Creating content to stay up to date, to present a consistent profile consisting of content that is compatible with each other, and to look good by others also points to the existence of the purpose of creating an impression in the identity construction of users. In the study, it was concluded that users' perspectives are shaped through their shares.