Konya ili merkez yerleşim alanındaki düşey yönlü değişimlerin incelenmesi
Examination of vertical changes in the central settlement of Konya province
  1. Tez No: 865082
  2. Yazar: ERHAN CİVCİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yerkabuğu ve üzerindeki yapılarda zamana bağlı olarak bazı etkenlerden dolayı geometrik şekillerinde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlere deformasyon adı verilmektedir. Deformasyonlar, bu yapıların geometrik şekillerinde meydana gelen değişimlere göre kalıcı ve elastiki deformasyon olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bu deformasyonların tespiti için yapılan mühendislik ölçmelerine deformasyon ölçmeleri denilmektedir. Belirlenen bu deformasyonların değerlendirilme ve yorumlama işlemlerine de deformasyon analizi denilmektedir. Deformasyonların tespit edilmesi için jeodezik kontrol ağları kurulmuş ve farklı periyotlar da yapılan ölçülerin değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak dengeleme hesaplarına yapılan yorumlama sonucunda deformasyon analizi gerçekleştirilmektedir. Deformasyon analizi yapılabilmesi için statik, kinematik dinamik ve uyum modeli gibi dört farklı model geliştirilmiştir. Konya merkez yerleşim alanı içinde Harita Genel Komutanlığı (HGK) tarafından 1973 ile 1984 yılları arasında tesis edilen 15 adet düşey nivelman noktasının bulunduğu alan çalışma alanıdır. Geometrik nivelman yöntemi ile 1973-1984 arası, 2004 yılı ve son olarak 2015 yılında yapılan nivelman ölçüleri tez konusu olarak seçilmiştir. Konya merkez yerleşim alanı içinde oluşturulan nivelman ağının tek boyutlu statik modelde deformasyon analizi gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve sonuçların birbirleri ile uyumsuz olduğu görülmüştür. Sonuçta Konya merkezde düşey yönde hareket olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes occur in the geometric shapes of the earth's crust and the structures above it over time due to some factors. These changes are called deformation. Deformations are divided into two: permanent and elastic deformations, depending on the changes that occur in the geometric shapes of these structures. Engineering measurements made to detect these deformations are called deformation measurements. The evaluation and interpretation processes of these determined deformations are called deformation analysis. Geodetic control networks have been established to detect deformations, and deformation analysis is carried out as a result of the evaluation of measurements made in different periods and the resulting interpretation of the balancing calculations. Four different models such as static, kinematic dynamic and compliance model have been developed to perform deformation analysis. The study area is the area where 15 vertical leveling points were established by the General Command of Mapping (HGK) between 1973 and 1984 in the central residential area of Konya. Leveling measurements made with the geometric leveling method between 1973-1984, in 2004 and finally in 2015 were chosen as the subject of the thesis. Deformation analysis of the leveling network created in the central residential area of Konya was carried out in a one-dimensional static model and the results were compared and it was seen that the results were incompatible with each other. As a result, it was observed that there was a vertical movement in the center of Konya.