Modifiye kitosan esaslı nanojellerin sentezi, karakterizasyonu ve uygulaması
Synthesis, characterization and application of modified chitosan-based nanogels
  1. Tez No: 865089
  2. Yazar: HAYRANİ SARP BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Nanojeller çapraz bağlı polimerden oluşan, hidrofilik nanopartiküllerdir. Nanojeller biyouyumlu olmaları ve kapsülleme kapasitelerinin yüksek olması sebebiyle farklı alanlarda kullanılmaktadırlar. Enkapsülasyon tekniklerinin gün geçtikçe daha da ilerlemesi sebebiyle nanojellerin kullanım alanları hızlı bir şekilde artmıştır. Gıda endüstrisinde kimyasalların korunması, farmakoloji, kozmetik ve kişisel bakım uygulamaları vb. alanlarda enkapsülasyon prosesleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmada, farklı oranlarda gallik asitle modifiye edilmiş kitosan nanopartikülleri sentezlenmiştir. Hazırlanan modifiye kitosan kompleksleri, (TPP çapraz bağlayıcısının kullanıldığı) iyonik jelleşme yöntemi kullanılarak nanopartikül haline getirilmiş ve 1:1-1:10 arasında değişen oranlarda deneme yapılarak, optimum değere ulaşan nanopartikül formülasyonlar belirlenmiştir. Belirlenen nanopartiküle yağ yüklemesi yapılarak enkapsülasyon verimi, boyut ve zeta analizi gerçekleştirilmiştir. Son olarak bu ürünlerin antioksidan özelliklerinin ve etkinliğinin hücre hattında denemeleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nano gels are hydrophilic nanoparticles composed of cross-linked polymers. Due to their biocompatibility and high encapsulation capacity, nano gels are used in various fields. As encapsulation techniques continue to advance, the usage areas of nano gels are rapidly increasing. Encapsulation processes are widely used in the food industry for chemical preservation, pharmacology, cosmetics, personal care applications, and more. In this study, chitosan nanoparticles modified with different ratios of gallic acid were synthesized. The prepared modified chitosan complexes were converted into nanoparticles using the ionic gelation method with the use of TPP cross-linking agent, and trials were conducted with ratios ranging from 1:1 to 1:10 to determine the optimum nanoparticle formulations. The determined nanoparticle was loaded with oil, and encapsulation efficiency, size, and zeta analysis were performed. Finally, the antioxidant properties and efficacy of these products were tested on cell lines.