Şehir Mecmuası tahlilî fihrist, inceleme ve seçilmiş metinler
Şehir Mecmuası analyzed indec, review and selected texts
  1. Tez No: 865088
  2. Yazar: MEDİNE KENDİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
12 Kânûn-ı sâni 1336/1920 - Nisan 1336/1920 tarihleri arasında yayımlanan Şehir Mecmuası'nın edebî ve harsî değerini tesbit edip tanıtmak amacıyla yapılan tez çalışmasında, Şehir Mecmuası'nın 17 sayısı ele alınacaktır. Şehir Mecmuası mündericatının Latin harflerine aktarılması, yazarlarının ve metinlerin tespiti, fihristinin çıkarılması, gereken metinlerin tahlili ve seçili metinlerin sunulması ile çalışma tamamlanacaktır. Bu çalışma üzerinde durulmamış bir mecmua ve yayıncısı yazar Senih Muammer Alatur'u mevcut imkân ve şartlarda tanıtmak, matbuat tarihindeki yerlerini tayin etmek gayesine yöneliktir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which aims to determine and introduce the literary and literary value of Şehir Mecmuası, published between 12 Kânûn-ı sâni 1336/1920 - April 1336/1920, 17 issues of Şehir Mecmuası will be discussed. The study will be completed by translating the contents of Şehir Mecmuası into Latin letters, identifying the authors and texts, creating an index, analyzing the necessary texts and presenting the selected texts. This study aims to introduce an unstudied magazine and its publisher, writer Senih Muammer Alatur, under current conditions and conditions, and to determine their place in the history of printing.