Gastroözofageal reflüde klinik deneyimlerimiz
Our clinical experience in gastroesophageal reflux
  1. Tez No: 86509
  2. Yazar: HÜLYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK OTÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi kliniğinde Kasım 1996 ile Temmuz 1998 yılları arasında gastroözofageal reflü (GÖR) tanısı alan 21 erkek, 1 5 kız ( ortalama yaş 2 1 ay, en küçüğü 2 ay, en büyüğü 1 0 yaş) olmak üzere toplam 36 hasta geriye dönük olarak incelendi. GÖR' nün teşhisinde Tc-99 m DTP A sintigrafi, floroskopi destekli baryumlu özofagogr.afı, pH monitörü ve endoskopi ile birlikte biyopsi kullanıldı. Tüm hastalarımıza cerrahi olmayan tedavi 3 ay ile 1 yıl arasında baş yukarıda 45-60° yatırma ve Cisaprid (0.1-0.2 mg/kg /gün 4 kezde) tedavisinden oluşacak şekilde uygulandı. Sintigrafi ve baryumlu özofagografi ile %72.2 oranında reflü saptandı. Onüç (%36) hastamıza endoskopi ile birlikte biyopsi yapıldı ve özofajit bulgularına rastlandı. pH manometri çalışmamızda 4 hastamızda reflü tespit edildi. Cerrahi olmayan tedavi ile hastalarımızın %83'ünde reflü semptomları ortadan kalktı. Nonoperatif tedaviden yarar görmeyen 6 (%17) hastamız cerrahi tedaviye alındı ve başarılı olundu. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this retrospective study, 36 patients with gastro-oesophageal reflux (GER) were investigated at Dicle University, Department of Pediatric Surgery between November 1996 and July 1998. There were 21 male and 15 female patients. The average age of patients was 21 months (range, 2 months- 10 years). Tc-99 m DTPA scintigraphy, barium contrast studies, pH monitoring, and endoscopic examination with biopsy was used in the diagnosis of GER. All patients were treated nonsurgically with lying head up for 45-60 and oral medication with cisaprid (0.1-0.2 mg/kg/day four times) for a period of 3 months and one year. Scintigrapy and barium contrast studies showed GER in 72% of patients. In 13 patients, endoscopic examination was performed and biopsy showed eosophagitis. pH monitoring showed GER in 4 patients. Medical treatment was successful in controlling symptoms 83% of patients. Medical treatment was unsuccessful in 6 patients (17%). These patients were undergone surgical treatment and the results was successful. 27