Entübe preterm yenidoğanlarda erken dönemde minimal gavajla beslenmenin ekstübasyon sonrası ağızdan beslenmeye geçiş süresine etkisi
The Ecffect of early minimal enteral feeding in entubation preterm newborn on the time interval to pass to oral feeding after extubation
  1. Tez No: 86508
  2. Yazar: GÜLCAN KUŞKONMAZ (ARITAŞI)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Araştırma, entübe preterm yenidoğanlarda erken minimal enteral beslenmenin ekstübasyon sonrası tam oral beslenmeye geçiş süresine etkisini belirlemek üzere deneysel olarak planlandı. Araştırma 1 Ocak 1998- 31 Mayıs 1999 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi- yenidoğan yoğun bakım ve yenidoğan özel bakım servislerinde yatan preterm yenidoğanlar üzerinde gerçekleştirildi.Araştırma grubunu; 30 gestasyon haftasından sonra doğan, 1000 gr ve üzeri doğum ağırlığı olan, kan gazları optimal sınırlar içinde bulunan riskli grup içinde yer almayan 20 vaka, 20 kontrol grubu olmak üzere toplam 40 preterm yenidoğan oluşturdu. Vaka grubuna entübe iken, kontrol grubuna ekstübe iken erken minimal enteral beslenme uygulandı. Veriler yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin günlük olarak doldurdukları bakım formları (günlük yaşam belirtileri, vücut tartısı, beslenme şekli, aldığı besin ve miktarı) kullanılarak elde edildi. Veriler istatistiksel olarak Student-T Testi, Fisher Kesin Ki-Kare Testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırma sonucunda; vaka grubunu oluşturan entübe preterm yenidoğanların kontrol grubuna oranla;. parenteral sıvı sonlandırılma sürelerinin daha kısa olduğu (t=2.83; p=0.007),. tam oral beslenmeye geçiş sürelerinin daha kısa olduğu (t=2.95; p=0.005),. doğum kilosuna daha erken ulaştığı (t=2.08; p= 0.044),. hastanede kalma süresinin daha kısa olduğu (t=3.15; p=0.003) saptandı. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of early minimal enteral feeding in entubation preterm newborn on the time interval to pass to oral feeding after extubation. This trial has been planned in an experimental manner to determine the effect of early minimal enteral feeding in entubated preterm newborns on the time interval of starting total enteral feeding after extubation. The trial was performed among preterm infants in newborn intensive care and special care units in Istanbul Universty Hospital of Cerrahpaşa Medical School during 1 Jan. 1998 -31 May 1999 The studied group consited 20 cases &20 control groups forming up the sample of 40 preterm newborns (the case group consists of newborns over 30 of gestation.birth weight of 1000 gram on more, with optimal blood gas values, and newborns not in a high risk group). Data was determined according to stasistical student T, Fisher chi- square test. The results were as fallows: In the case group consisting of entubated preterm newborns when compared to control group;. the time interval of stopping parenteral fluids was shorter (t=2.83 ; p=0.007),. the time interval of passing to total enteral feeding was shorter (t=2.95; p=0.005),. catching up the weight of birth was shorter (t=2.08; p=0.044),. the time interval of staying in hospital was shorter (t=3.15; p=0.003). 40