DDoS attack detection from network traffic data using machine learning methods
Makine öğrenimi yöntemleri kullanarak ağ trafiği verilerinden DDoS saldırısı tespiti
  1. Tez No: 865127
  2. Yazar: NUMAN ERTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ABUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, çeşitli makine öğrenimi ve öznitelik seçme yöntemlerini kullanarak yeni DDoS saldırısı tahmin modelleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Lojistik Regresyon (LR), Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP), Destek Vektör Makinesi (SVM) ve Rastgele Orman (RF) yöntemleri kullanılarak çeşitli DDoS saldırısı tahmin modelleri oluşturulmuştur. Öznitelik seçiciler olarak Relief-F ve minimum gereksiz maksimum ilgi (mRMR) algoritmaları kullanılmıştır. Veri seti, dört farklı saldırı türünü ve normal trafik içeren eşit sayıda satır içeren 10.000 satırlık trafik verisinden oluşmaktadır. Veri seti, paket boyutu, iletim süresi ve saldırı olaylarının belirteçleri gibi dikkate değer pek çok değişkeni içeren geniş bir dizi tahmin değişkeni kapsamaktadır. Modellerin performansını değerlendirmek için doğruluk, hassasiyet, duyarlılık ve F1-skoru metrikleri kullanılmıştır, modellerin genelleme hataları ise 10 katlı çapraz doğrulama kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, RF'nin DDoS saldırısı tespitinde diğer tüm ML sınıflayıcılarının daha iyi bir performans sergilediğini göstermektedir. Genel olarak, mRMR, DDoS saldırısı tespiti tahmininde Relief-F'den daha iyi performans göstermiştir. Her iki öznitelik seçme yönteminde, paket boyutu ve zamansal özelliklerin DDoS saldırısı tahmininde en önemli belirleyiciler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop new DDoS attack prediction models by employing various machine learning and feature selection methods. Especially, Logistic Regression (LR), Multilayer Perceptron (MLP), Support Vector Machine (SVM), and Random Forest (RF) have been used to build different DDoS attack prediction models. Relief-F and minimum redundancy maximum relevance (mRMR) algorithms have been utilized as feature selectors. The dataset has been created with 10.000 rows of traffic data, considering an equal number of rows containing four different attack types and normal traffic. The dataset encompasses a diverse array of predictor variables, notably including packet size, transmission time, and indicators of attack occurrences, among numerous others. Accuracy, precision, recall, and F1-score metrics has been utilized to evaluate the performance of the models, whereas the generalization errors of the models have been assessed using 10-fold cross-validation. Results reveal that RF surpasses all other ML classifiers for predicting DDoS attack detection. Overall, mRMR performed better than Relief-F in predicting the DDoS attack detection. In both feature selection methods, it has been determined that packet size and temporal features are the most important predictors of DDoS attack prediction.