L^p uzaylarında hardy operatörünün sınırlılığı
Boundedness of hardy operator in l^p spaces
- Tez No: 865126
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ HARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin giriş bölümünden sonra ikinci bölümde (Kaynak Araştırması) araştırmalarımız boyunca ihtiyaç duyacağımız analizde önemli bir yeri olan fonksiyonel analiz ve reel analizin temel kavramları ve teoremleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde (Materyal ve Yöntem) temel eşitsizlikler ve Hardy eşitsizliği ile ilgili önemli eşitsizlikler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde (Araştırma Sonuçları ve Tartışma) p≥1 olmak üzere, Hilbert eşitsizliği ve Hardy tipi eşitsizlikler ele alınarak l^p uzaylarında kesikli Godfrey Harold Hardy operatörünün ve Dualinin sınırlılığı dolayısıyla sürekliliği incelenmiştir. Son olarak beşinci bölümde (Sonuçlar ve Öneriler) ise literatür araştırmalarımızın sonuçları ve önerileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
After the introduction part of this thesis, in the second part (Resource Research), the basic concepts and theorems of functional analysis and real analysis, which have an important place in the analysis we will need throughout our research, are explained. In the third chapter (Materials and Methods), basic inequalities and important inequalities related to Hardy's inequality are explained. In the fourth chapter (Research Results and Discussion), considering the Hilbert inequality and Hardy type inequalities in l^p spaces for p≥1, has been investigated, so researched boundedness and are continuity of the discrete Godfrey Harold Hardy operator and its Dual operator. Finally, in the fifth chapter (Results and Recommendations), the results and recommendations of our litareture research are explained.