Hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanılarak yüksek kapasiteli hava temizleme cihazı tasarımı
High capacity air purification device design using computational fluid dynamics
- Tez No: 865139
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma kapsamında mevcutta kullanılan yüksek kapasiteli (1000 m3 /h) bir geniş alan (200 m2) hava temizleme cihazının verimini artırmak, güç tüketimini azaltmak ve ses konforunu artırmak amacıyla sayısal ve deneysel çalışmaları yapılarak performansı iyileştirilmiştir. Yapılan çalışmalar kapsamında, Tasarım süreçlerinde Solidworks 3D yazılımı, Analiz süreçlerinde Hesaplamalı Akışkan Dinamiği (HAD) programı olan Ansys Fluent ve Ansys Spaceclaim programlarından destek alınmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, Mevcut model üzerinden gerçekleştirilen testlerde sistemin 1062 m3/h debiye sahip olduğu, yapılan HAD analizlerinde ise 1133 m3/h sahip olduğu hesaplanmıştır. Yapılan testler ile simülasyon çalışmaları arasında %6'lık fark olduğu tespit edilmiştir. Mevcut ve yeni ürünün güç ve debi testleri yapılmış olup mevcut ürünün debi değeri 1062 m3 /h, yeni ürünün demi değeri 1256 m3 /h olarak test edilmiştir. Test sonuçlarına göre %18 debi artışı sağlanmıştır. Ayrıca güç testleri sonucunda fan motoru üzerindeki direnç azaldığı için mevcut ürün 416 watt güç tüketirken yeni ürünün güç tüketimi 386 watt'a düşürülmüş olup %7.7'lik enerji tasarrufu sağlanmıştır. Ayrıca akustik testlerde mevcut ürünün ses basınç seviyesi (SPL) 62 dB olarak ölçülürken, hava akış yoku optimize edilmiş yeni tasarım hava temizleme cihazında 49 dB olarak ölçülmüştür. Yaklaşık 13 dB ses düşümüyle birlikte cihazın konut, sınıf gibi kapalı ortamlarda ses konforu yüksek olarak çalışması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the performance of a high capacity (1000 m3/h) wide area (200 m2) air cleaner, which is currently used, has been improved by performing numerical and experimental studies in order to increase the efficiency, reduce power consumption and increase sound comfort. Within the scope of the studies, support was received from Solidworks 3D software in the design processes, Ansys Fluent and Ansys Spaceclaim programs, which are the Computational Fluid Dynamics (HAD) program in the analysis processes. As a result of the studies, it was calculated that the system had a flow rate of 1062 m3/h in the tests performed on the current model, and 1133 m3/h in the CFD analyzes. It has been determined that there is a 6% difference between the tests and simulation studies. The current and new product's power and flow tests were carried out, and the current product's flow rate was 1062 m3/h and the new product's demi value was tested as 1256 m3/h. According to the test results, an 18% increase in flow was achieved. In addition, as the resistance on the fan motor decreased as a result of the power tests, the current product consumed 416 watts of power, while the power consumption of the new product was reduced to 386 watts, resulting in 7.7% energy savings. In addition, in acoustic tests, the sound pressure level (SPL) of the current product was measured as 62 dB, while it was measured as 49 dB in the newly designed air cleaner with optimized no air flow. With a sound reduction of approximately 13 dB, the device is provided to operate with high sound comfort in indoor environments such as residences and classrooms.