İnce alın levhalı birleşimlerin sismik davranışlarının incelenmesi
Investigation of seismic behavior of thin end-plate joints
- Tez No: 865155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ONURALP ÖZKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çelik yapılar sismik yüklerde sünekliği ve dayanımı oldukça yüksek olduğu düşünülmekteydi. Northbridge depreminden sonra incelenen yapılarda gevrek göçmeler gözlenmiştir. Kaynaklı birleşimlere altenatif olarak alın levhalı birleşimler önerilmiştir. Bu birleşim basit imalata ve kolay montaja sahiptir. Bu çalışmada dört cıvatalı uzatılmış alın levhalı birleşimleri çevrimsel yükler etkisinde deneysel olarak incelemeyi amaçlanmıştır. 6 adet rijitlik levhalı, 6 adet rijitlik levhasız olmak üzere 12 adet adet deney numunesi seçilmiştir. Parametreler olarak cıvataların hem başlığa hem de gövdeye olan mesafesine göre değerlendirilmiştir. Ayrıca literatürde yapılan deneysel, numerik ve analitik çalışmalar irdelenmiştir. Bunun yanı sıra (Özkılıç 2023a,2023b) de önerilen denklemlerle elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları değerlendirildiğinde p_f değerinin azalmasıyla maksimum yük ve plastik taşıma kapasiteleri artmıştır. g mesafesinin azalmasıyla plastik kapasite artmıştır. Rijitlik levhası kapasiteyi ciddi şekilde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel structures were thought to have very high ductility and strength under seismic loads. Brittle failures were observed in the structures examined after the Northbridge earthquake. End-plate connections have been proposed as an alternative to welded connections. This combination has simple manufacturing and easy assembly. In this study, it is aimed to experimentally examine four-bolt extended end-plate connections under the influence of cyclic loads. 12 test samples were selected, 6 with unstiffened and 6 stiffened. Parameters were evaluated according to the distance of the bolts from both the head and the body. Additionally, experimental, numerical and analytical studies in the literature were examined. In addition, the results obtained with the proposed equations in (Özkılıç 2023a, 2023b) were compared. When the test results were evaluated, the maximum load and plastic carrying capacities increased with the decrease of the p_f value. As the g distance decreased, the plastic capacity increased. The rigidity plate has significantly increased the capacity.