Psikolojik uyarıma dayalı kaygılı durumların makine öğrenmesi iletespiti
Detection of anxious situations based on psychological stimulation with machine learning
  1. Tez No: 865156
  2. Yazar: DAMLA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kaygı duygu durumu yaşayan kişinin bulunduğu yeni koşullara uyum sağlamasını destekleyip ruhsal gelişimin üst basamaklara çıkarılmasında destekleyici bir işlev görebilmesi gibi adaptif etkileri bulunurken, kişinin yaşam kalitesinin düşmesi, iş veriminin azalması, kişiler arası ilişkilerde bozulmaya sebep olması gibi insani yetkinliklerini olumsuz yönde etkileyen maladaptif etkileri de bulunmaktadır. Kaygı duygu durumunun maladaptif etkisinin sonucunda, çarpıntı, nefes almada zorluk, hızlı hızlı nefes alma, ellerde ve ayaklarda titreme, aşırı terleme gibi fizyolojik belirtiler ortaya çıkar. Fizyolojik belirtilerin yani sıra psikolojik olarak sıkıntı, heyecan, aniden çok kötü bir şey olacakmış hissi ve korkusu sayılabilir. Duygu durum bozukluklarının tespitinde psikiyatrik testler subjektif ölçüm ölçekleridir. Bu testlerin doğruluğu kanıtlanmış olsa da kısıtları bulunmaktadır. Denekler kendi deneyimlerine dayanarak soruyu yanlış anlayabilir, yorumlayabilir veya doğru yanıt vermeyebilirler. Kaygı duygu bozukluğunun ilerlemesi durumunda panik bozukluğu, genel tıbbi duruma bağlı kaygı bozukluğu, yaygın kaygı bozukluğu gibi çeşitli psikolojik rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. EEG, beynin elektrik fonksiyonunun benzersiz ve değerli bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır; iki beyin fonksiyonu bölgesinden gelen voltaj farkının zaman içinde kaydedilen grafiksel bir gösterimidir. EEG kayıtları bir veya birden fazla elektrotun kafatası üzerine yerleştirilmesi yolu ile yapılmaktadır. Ham EEG sinyalleri mikrovolt (μ) cinsinden genliğe ve 300 Hz'e kadar frekansa sahiptir [16]. Elde edilen ham sinyallerden verimli bir sonuç elde edilebilmesi için sinyallerin amplifikatöre iletilerek işlenmesi, bu analog sinyallerin dijitalleştirilmeden önce veya sonra parazitten arındırılmak üzere filtrelenmesi böylece sinyallerin işlenmeye ve görselleştirmeye uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan çalışmada kaygı durumunun ortaya çıkması üzerine Intelligent Machines Lab'deki Araştırma Gruplarının hazırlamış veri seti kullanılacaktır. Bu çalışma kapsamında da makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak, bireylere ait EEG verisinin biyobelirteç olarak kullanıldığı, tanı koymaya destek olacak bir model geliştirilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
While it has adaptive effects such as supporting the person with an anxiety mood to adapt to new conditions and taking a supportive function in taking his spiritual development to the higher steps, there are also maladaptive effects that negatively affect human competencies such as a decrease in the quality of life of the person, decrease in work efficiency, and deterioration in interpersonal relations. . As a result of the maladaptive effect of the anxiety state, physiological symptoms such as palpitations, difficulty in breathing, rapid breathing, tremors in the hands and feet, and excessive sweating occur. In addition to the physiological symptoms, psychological distress, excitement, feeling and fear that something bad will suddenly happen can be counted. Psychiatric tests are subjective measurement scales for the detection of mood disorders. Although these tests have been proven to be accurate, they have limitations. Subjects may misunderstand, interpret or not answer the question based on their own experience. In case of progression of anxiety disorder, it can turn into various psychological disorders such as panic disorder, general medical condition anxiety disorder, generalized anxiety disorder. EEG is defined as a unique and valuable measure of the electrical function of the brain; It is a graphical representation of the voltage difference from two brain function regions recorded over time. EEG recordings are made by placing one or more electrodes on the skull. Raw EEG signals have amplitude in microvolts (μ) and frequency up to 300 Hz. In order to obtain an efficient result from the obtained raw signals, the signals must be processed by transmitting them to the amplifier, these analog signals must be filtered to be free from noise before or after digitization so that the signals are suitable for processing and visualization. In the study to be done, the data set prepared by the Research Groups in Intelligent Machines Lab will be used upon the emergence of anxiety. Within the scope of this study, it was tried to develop a model that will support diagnosis, in which EEG data of individuals is used as a biomarker by using machine learning methods.