Implementation of ultra-dense distribution of WDM rof channels for 5g networking using a hybrid compensation scheme
Ultra yoğunluğun uygulanması 5g için WDM rof kanallarının dağıtımı hibrit telafisi kullanarak ağ kurma şema
- Tez No: 865163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
5G iletişim ağlarının geliştirilmesi, verilerin büyük çapta iletilmesini amaçlamaktadır. Kullanıcı gereksinimlerini karşılamak için daha iyi kapasiteye sahip mesafeler. Çok sayıda akademisyen ve İletişim firmaları yoğun bir iletişimi yönetmenin zorluğunu çözmeye çalıştı kanal ağı. Bu tez 80 kanallı Yoğun Dalga Boyu önermekte ve tasarlamaktadır. NRZ kodlamasını kullanan Division Multiplexing (DWDM) Fiber Üzerinden Radyo (RoF) sistemi şeması ve 0 dBm lazer kaynağı giriş gücü. Önerilen sistem kromatikliği azaltabilir Güçlü simetrik dengeleme mekanizmasını kullanarak dağılım. Örnek kanallar 1,4,8,12,16, ....... ve 80 idi ve iletim mesafesi 60 km'den oluşuyordu. 300 km'ye kadar. Önerilen sistem ayrıca RZ'nin çoklu kodlama şemaları için analiz edilir ve Optimumunu belirlemek için -5 dBm ila 5 dBm arasında değişen çeşitli giriş gücü değerlerine sahip NRZ güvenilirlik. Ortalama QF ve BER, 300 için sırasıyla 9,577 dBm ve 2,34E-14 idi. km iletim. RZ kısa mesafelerde (100 km'den az) daha iyi performans gösterirken, NRZ 300 km'ye kadar uzun mesafelerde daha iyi performans gösterir. ± 5 dBm giriş gücü dalgalanmasına sahip NRZ ayrıca BER'i kabaca E-4 oranında artırdı ve yaklaşık ± 0,3'lük bir ortalama etki değişimine sahip oldu QF değerlerinde dBm. Ancak giriş gücünün 5 dBm'ye yükseltilmesi ortalama toplamı düşürdü BER'in yaklaşık E-2 olması, gücün hatalı bitlerin etkisini azaltabileceğini gösterir Taşınan. Ancak ±5 dBm giriş gücü dalgalanmasına sahip RZ, giriş gücünü -5'e düşürdü dBm ve QF'yi 1 dB azalttı. Önerilen sistemin performansı 3 dBm kadar arttı giriş gücünü 5 dBm'ye çıkarmak. giriş gücü-QF bağlantısını onaylama. Artırılmış giriş gücü, uzun menzilli iletimde doğrusal olmama durumuna neden olabilir. BER değerleri E10 ila E-20 arasında değişiyordu. Ek olarak, giriş gücünün ± 5 dBm kadar değiştirilmesinin QF üzerinde mütevazı bir etkisi vardır. ortalama QF'nin kabaca ± 0,1 dBm arasında değiştiği sonuçlar. RZ kodlamasının varyans etkisi vardır: 0,1 dBm'den az. Bu bulgular önerilen sistemin 2 Tbps için güvenilirliğini göstermektedir 300 km'ye kadar iletim.
Özet (Çeviri)
The development of 5G communication networks intends to transmit data across great distances with better capacity to meet user requirements. Several academics and communication firms sought to solve the difficulty of managing a dense communication channel network. This thesis proposes and designs an 80-channel Dense Wavelength Division Multiplexing (DWDM) Radio over Fiber (RoF) system employing the NRZ coding scheme and 0 dBm laser source input power. The suggested system may reduce chromatic dispersion by utilizing the strong symmetrical compensation mechanism. The sample channels were 1,4,8,12,16, ......., and 80, and the transmission distance spanned from 60 km to 300 km. The proposed system is further analysed for multiple coding schemes of RZ and NRZ with varied input power values ranging from -5 dBm to 5 dBm to determine its optimal dependability. The mean QF and BER were 9.577 dBm and 2.34E-14, respectively, for 300 km transmission. RZ performs better for short distances (less than 100 km), whereas NRZ performs better for long distances up to 300 km. NRZ with a ± 5 dBm input power fluctuation also increased the BER by roughly E-4 and had an average effect variation of about ± 0.3 dBm in the QF values. However, raising the input power to 5 dBm lowered the mean total BER by approximately E-2, showing that power may lessen the effect of errored bits conveyed. However, RZ with ±5 dBm input power fluctuation lowered input power to -5 dBm and reduced QF by 1 dB. The suggested system's performance improves by 3 dBm by increasing the input power to 5 dBm. confirming the input power-QF connection. Increased input power may produce long-range transmission nonlinearity. BER values ranged from E10 to E-20. Additionally, altering input power by ± 5 dBm has a modest effect on QF outcomes, with mean QF ranging by roughly ± 0.1 dBm. RZ coding has a variance effect of less than 0.1 dBm. These findings demonstrate the proposed system's reliability for 2 Tbps transmission up to 300 km.