Febril ve afebril konvülziyon geçiren çocuklarda postiktal serum prolaktin seviyelerinin tayini
Detection of postictal serum prolaction levels in children with febrile and afebrile convulsions
- Tez No: 86517
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Birçok değişik ve birbirinden farklı semptomlarla kendisini gösteren epilepsinin nonepileptik nöbetler veya psödonöbetler ile ayırıcı tanısı çok büyük klinik güçlük arz etmektedir. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda, PRL sekresyonunun fizyoanotomik yapısıyla ilişkili olarak, nöbetlerin neden olduğu direkt hipotalamik uyarı sonucunda serum PRL düzeylerinin geçici olarak arttığı gözlenmiştir. Bu gözlemden hareketle anamnez ile çerçevesi çok iyi çizilmemiş olan nöbet ataklarında, EEG'nin normal olarak değerlendirildiği olgularda ve nonepileptik olayların ayırıcı tanısında serum PRL sevyesindeki değişikliklerin yardımcı bir laboratuar bulgusu olabileceğini düşündük ve bunun konvülziyon tipi ile ilişkisini araştırdık. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ve Kliniğine, konvülziyon ile yada geçirilmiş konvülziyon öyküsü ile başvuran ve öncesinde hiç antikonvülzif tedavi başlanmamış olan çocuklar çalışmaya alındı. Konvülziyondan sonra ilk 24 saat içinde serum PRL düzeyleri çalışıldı. Febril konvülziyon 19 ( 11 kız, 8 erkek ) ve kontrol grubu 16 ( 8 kız, 8 erkek ), afebril konvülziyon 11(5 kız, 6 erkek ) ve kontrol grubu 16 ( 8 kız, 8 erkek ) hastadan oluşmakta idi. Yaş ortalaması febril konvülziyon grubunda 31,15 ay ( 6 ay - 60 ay ), afebril konvülziyon grubunda ise 79,72 ay ( 8 ay, 121 ay ) idi. Afebril konvülziyonlu hastalarda artmış PRL ortalaması daha yüksek olmak üzere, febril konvülziyonlu hastaların % 58'inde, ve afebril konvülziyonlu hastaların % 64'ünde serum PRL sevyeleri yüksek bulundu. Febril ve afebril konvülziyon geçiren hasta gruplarının postiktal serum PRL ortalamaları, kontrol gruplarının PRL ortalamalarıyla ayrı ayrı karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. PRL ortalama değerleri, cinsiyet ve yaşa göre karşılaştırıldığında ise anlamlı bir fark bulunamadı. Febril konvülziyonla gelen hastaların EEG sonuçları normalken, afebril konvülziyonlu 11 hastanın 8'inde EEG normal idi. önceki çalışmalara ilave olarak çalışmamızda, postiktal serum PRL seviyeleri 15 - 30'uncu dakikalarda pik yapsa da, bu anlamlı yüksekliğin ilk 24 saat devam ettiğini gördük. Her ne kadar postiktal serum PRL seviyesi yüksekliğinin, yardımcı bir laboratuar bulgusu olarak, kuvvetle muhtemel bir epileptik nöbeti düşündürmesi sonucuna varmış olmamıza rağmen, normal PRL seviyeleri geçirilmiş bir epileptik nöbeti tamamıyla elemine ettirmez. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETECTION OF POSTICTAL SERUM PROLACTIN LEVELS IN CHILDREN WITH FEBRILE AND AFEBRILE CONVULSIONS It poses a great clinical difficulty to differentiate between nonepileptiform seizures or pseudoseizures and epilepsy that reflects itself with variable symptoms. According to the studies, it has been observed that serum prolactin level rises transiently due to the direct hypothalamic stimulation by the seizures, based on the physioanatomical structure of prolactin secretion. Based on this observation, we have hypothesized that changes in serum prolactin levels would be a helpful laboratory finding in the differential diagnosis of nonepileptiform activity, seizures with normal EEG and with vague clinical history. The study was conducted in GATA Haydarpaşa Training Hospital. Children with convulsion or a history of convulsion, previously not treated with any anticonvulsants and refered to the Pediatric Outpatient Clinic were enrolled in the study. Serum prolactin levels were measured in the first 24 hours following convulsions. The groups consisted of 19 patients (11 F, 8 M ) with febrile convulsion and 16 ( 8 F, 8 M ) in control group, 1 1 patients ( 5 F, 6 M ) with afebrile convulsion and 16 ( 8 F, 8 M ) in control group. The mean age in the febrile convulsion group was 31.15 months (6-60 months ) and 79.72 months (8-12 months ) in the afebrile convulsion group. While the mean elevated prolactin level was relatively higher in the group with afebrile convulsions, 58 % of the patients with febrile convulsions and 64 % of the patients with afebrile convulsions were shown to have elevated serum prolactin levels. Postictal serum prolactin levels in patients with febrile or afebrile convulsions demonstrated a statistically significant elevation compared to the control groups. There were no significant differences in prolactin levels according to the age and sex. While all patients with febrile convulsions had normal EEG, 8 of 1 1 patients with afebril convulsions had normal EEG. In addition to previous studies, in our study we have observed that postictal serum prolactin level reaches a peak at 15 - 30 minutes and remains high for 24 hours. We have concluded that elevated postictal serum prolactin level as a helpful laboratory finding is highly suggestive of seizure activity although, normal prolactin level doesn't necessarily eliminate a previous epileptiform activity. 45