Dört-altı yaşında yapılan ikinci doz MMR aşısının etkinliği
Effectivity of second dose MMR vaccination at four to six years of age
- Tez No: 86518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Çalışmamızda MMR aşı yetersizliği oranını, yetersizliğin birincil mi ikincil mi olduğunu ve ikinci doz aşılamanın etkisini 4 - 6 yaş arası 86 çocukta değerlendirdik. Çocuklar 9 aylıkken kızamık, 15 aylıkken MMR olmuşlardı. Tüm çocukların anti-kızamık, anti-kızamıkçık, anti-kabakulak IgG değerleri aşılamadan Önce ve 1 ay sonra değerlendirildi; buna karşın IgM değerleri ise sadece seronegatif çocuklarda aşılama sonrası bakılmıştır. ikinci doz öncesi kızamık, kızamıkçık, kabakulağa karşı seroprevalans sırasıyla %76.8, % 58.2 ve %62.8 idi. Tüm hastalar ikinci doz MMR aşı sonrası seropozitifleşti. Birincil ve ikincil aşı yetersizliği oranları kızamık için %4.6, %18.6, kızamıkçık için % 23.2, %18.6 kabakulak için %16.2, %20.9 idi. Bu sonuçlar 4-6 yaş grubundaki çocuklarda ciddi bir aşı yetersizliği oram olduğunu göstermektedir ve ikinci dozundan sonra tüm olgular seropozitifleşti. Sonuç olarak 4-6 yaş grubunda MMR ikinci doz aşı uygulamasını öneriyoruz. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTIVITY OF SECOND DOSE MMR VACCINATION AT FOUR TO SIX YEARS OF AGE In this study, the MMR vaccine failure rate, whether the failure is primary or secondary,and the effect of a booster dose of MMR vaccine were evaluated in 86 children between 4 to 6 year of age. They had been vaccinated at 9 months of age for measles and at 15 months of age for MMR. Anti-measles, anti-mumps and anti-rubella IgG levels were measured before and 1 month after the vaccination in all children. Anti-measles, anti-mumps and anti- rubella IgM levels, on the other hand, were measured only in seronegative children after the vaccination. Before the booster dose, the seroprevalence of antibodies to measles, rubella and mumps were 76.8 %, 58.2% and 62.8% respectively. All the patients became seropositive after the booster dose of MMR vaccine. The primary and secondary vaccine failure rates were 4.6% and 18.6% for measles, 23.2% and 18.6% for rubella and 16.2 and 20.9% for mumps. These results demonstrate that there is a remarkable vaccine failure rate for MMR in children in the 4 to 6 year age group and all the cases became seropositive after booster dose. In conclusion, we recommend a booster dose of MMR vaccine in 4 to 6 year age group. 50