Behçet hastalarında sol ventrikül global longitudinal strain ve sağ ventrikül strain ile koroner sinüs akımı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricle global longitudinal strain and right ventricle strain and coronary sinus flow parameters in Behçet's patients
- Tez No: 865197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET COŞGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Behçet Hastalığı (BH); Oral aft, Genital ülser, Üveit ve Nörolojik tutulumu olan kronik sistemik bir hastalıktır. Bununla birlikte BH vaskülit ve kardiyak tutulum da yapabilmektedir. Bu çalışma BH bulunan kişilerde, koroner sinüs akımını (KSA) ve sol/sağ ventrikül işlevlerini normal popülasyonla karşılaştırarak Transtorasik ekokardiyografiyle (TTE) kardiyak tutulum varlığı ve derecesi araştırılmıştır. BH grubunun Behçet tanısı konulmasından itibaren Behçet yıl ortalaması: 8,01±7,11 (Ortalama±Standart derivasyon) şeklindedir. Çalışmaya toplam 71 hasta alındı. Bunların; 37'si BH olan grup, 34'ü kontrol grubudur. Çalışmadan KSA'ı azalttığını bildiğimiz DM, HT ve KAH hastaları dışlandı. Grupların EKG, klinik, TTE ve demografik özellikleri benzerdir. Bakılan parametrelerden sağ ventrikül fonksiyonunu inceleyen; S dalgası, TAPSE, FAC, Sağ ventrikül (RV) Strain, RVEF parametreleri BH ile normal popülasyon arasında istatistiksel bir anlamlılık bulunmamaktadır. Koroner sinüs akımı için bakılan; Koroner sinüs (KS) çapı (p=0,003), KS VTI (p=0,015) BH bulunan hastalarda normal popülasyonla karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Behçet's Disease (BD) is a chronic systemic disease with oral aphtha, genital ulcer, uveitis and neurological involvement. BD is a condition characterized by vasculitis and potential cardiac involvement. In this study, individuals with BD were evaluated using transthoracic echocardiography (TTE) to investigate the presence and degree of cardiac involvement by comparing coronary sinus flow and left/right ventricular functions with those of the normal population. A total of 71 patients were included in the study: 34 in the normal group and 37 in the BH group. Patients with DM, HT, and CAD were excluded. The ECG, clinical, TTE, and demographic characteristics of the groups were similar. Among the parameters examined to assess right ventricular function; S, TAPSE, FAC, RV Strain, RVEF, no statistically significant differences were found between the BH group and the normal population. Regarding coronary sinus flow (CSF), the following parameters were analyzed: coronary sinus (CS) diameter (p=0.003) and CS VTI(p=0.015). Both showed statistically significant reductions in the BH group compared to the normal population.