Development of preservice middle school mathematics teachers' reasoning about distribution
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının dağılım hakkında akıl yürütmelerinin geliştirilmesi
- Tez No: 865198
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gerçekçi Matematik eğitimine dayanan ve dinamik istatistik yazılımı ile zenginleştirilmiş sınıf öğretim deneyine katılan matematik öğretmen adaylarının dağılım hakkındaki akıl yürütmelerinin gelişimini araştırmaktır. Bu amaçla, 14 ortaokul matematik öğretmeni adayının katıldığı sınıf öğretim deneyinde 12 zorlayıcı öğrenme etkinliği uygulanmıştır. Öğretim deneyindeki etkinlikler sınıf içi tartışma ve işbirliğini teşvik edecek şekilde tasarlanmıştır. Çalışmanın verileri ön test, son test, yarı yapılandırılmış görüşmeler, sınıf ve bilgilendirme oturumlarının video kayıtları, katılımcıların yazılı eserleri ve saha notlarından oluşmaktadır. Verileri analiz etmek için nitel yöntemler kullanılmıştır. Bulgular, matematik öğretmen adaylarının öğretim deneyinden sonra istatistiksel ölçümler, veri temsilleri, verilerdeki şekil ve kaymalar ve orantısal akıl yürütme konularında akıl yürütme düzeylerinin önemli ölçüde geliştiğini ortaya koymuştur. Sınıfta ortak akıl yürütmeye dayalı olarak paylaşılan fikirlerden ortaya çıkan sınıf istatistik uygulamaları, matematik öğretmen adaylarının dinamik istatistik yazılımı ile zenginleştirilen sınıf öğretim deneyi boyunca nasıl akıl yürüttüklerini göstermiştir. Sosyal öğrenme ortamında merkezi eğilim ve değişkenliği anlamlandırma, verilerdeki yoğunluğu yorumlama ve dağılımın şekli hakkında akıl yürütme ile bütünleşik bir şekilde aşamalı olarak ilerleyen sınıf öğretim deneyi, matematik öğretmen adaylarının dağılım hakkında akıl yürütmelerinin gelişimine katkıda bulunmuştur. Bu açıdan çalışma, matematik öğretmeni adaylarının dağılımla ilgili akıl yürütmelerini geliştirmede öğretmen eğitimi için değerli çıkarımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the development of preservice mathematics teachers' reasoning about distribution as they participated in the classroom teaching experiment based on Realistic Mathematics Education and enriched by dynamic statistics software. To this end, 12 compelling learning activities were implemented in the classroom teaching experiment with 14 preservice middle school mathematics teachers. The activities in the teaching experiment were designed to promote classroom discussion and collaboration. The study's data comprised the pretest, posttest, semi-structured interviews, video recordings of classroom and debriefing sessions, the participants' written artifacts, and field notes. Qualitative methods were employed to analyze the data. The findings revealed that the preservice mathematics teachers' reasoning levels improved considerably in reasoning about statistical measures, data representations, shape and shifts in data, and proportional reasoning after the teaching experiment. Classroom statistical practices emerging from taken-as-shared ideas based on communal reasoning in the classroom showed how the preservice mathematics teachers reasoned throughout the teaching experiment enriched by dynamic statistical software. This study indicated that classroom teaching that gradually progressed by making sense of central tendency and variability, interpreting density in the data, and reasoning about the shape of the distribution in an integrated manner in the social learning environment contributed to the improvement of preservice mathematics teachers' reasoning about distribution. In that respect, the study has valuable implications for teacher education in developing preservice mathematics teachers' reasoning about distribution.