Neoadjuvan kemoterapi alan yeni tanı meme kanseri hastalarında GA68-FAPI PET/BT'NİN katkısı
The contribution OF GA68-FAPI PET/CT IN newly diagnosed breast cancer patients receiving neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 865230
  2. Yazar: MELİS OFLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HAS ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi (NAKT) sonrası patolojik tam yanıt (pTY) sağlanan hastalarda sağkalımın daha yüksek olduğu bilinmekte olup, NAKT yanıtının değerlendirilmesi; prognozun öngörülebilmesi ve tam yanıtın sağlanamadığı hasta grubunda ek tedavilerin planlanmasında oldukça önem taşımaktadır. Çalışmanın primer amacı meme kanseri nedeniyle NAKT alan hastalarda Ga68-FAPI PET/BT ve ''Mammography with Molecular Imaging PET (MAMMI PET)'' ile kombine görüntülemenin katkısını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Meme kanseri tanısı alan ve NAKT uygulanan hastalar geriye dönük taranarak, tedavi öncesi-sonrası F18-FDG PET/BT, Ga68-FAPI PET/BT ve Ga68-FAPI MAMMI PET görüntüleri bulunan, PET çekimi sonrası yakın tarihte ameliyat edilen, Ki-67 değeri %35 ve üzeri olan Luminal B tip ile HER2 pozitif ve üçlü negatif kadın hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların, tedavi öncesi ve sonrası mamografi, MR+/-USG , F18-FDG PET/BT, Ga68-FAPI PET/BT, Ga68-FAPI MAMMI PET ve var ise F18-FDG MAMMI PET görüntüleri ile NAKT öncesi biyopsi sonuçları ve ameliyat sonrası histopatolojik bulguları dökümente edilerek değerlendirildi. PET görüntüleri üzerinden; lezyon standart uptake değeri (SUDmax ve SUDmean), tümör/arkaplan oranı (TAO) değerleri, MTV/TLG, FAPI-TV/FAPI-TL değerleri hesaplanarak NAKT sonrası patolojik yanıtın tespitinde patolojik bulgular ile PET/BT bulgularının etkinliği ROC analizi ile incelendi. İstatistiksel olarak anlamlı bulunan parametreler için eşik değer hesaplanarak meme ve aksillada rezidü tümör tespitinde tanısal etkinliği belirlendi. Anlamlı parametreler için lojistik regresyon modeli ile tek değişkenli ve çok değişkenli analiz yapıldı. İstatistiksel olarak p değeri 0,05'in altı anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 20 kadın hastanın birinde bilateral meme kanseri mevcuttu. Histopatolojik özelliklerine göre 10 lezyon Luminal B, 5 lezyon HER2 pozitif ve 6 lezyon üçlü negatif meme kanseri idi. Toplam 5 hasta lokal evre (%25), 13 hasta lokal ileri evre (%65) ve 2 hasta (%10) ileri evre meme kanseri idi. NAKT sonrası vizüel değerlendirmede memede rezidü tümör tespitinde F18-FDG PET/BT nin duyarlılığı, özgüllüğü ve doğruluğu sırasıyla; %73, %70 ve %71, Ga68-FAPI PET/BT'nin sırasıyla %73, %80 ve %76, Ga68-FAPI MAMMI PET'in (tüm lezyonlar dahil) %64, %70 ve %67, Ga68-FAPI MAMMI PET'in (görüntü alanına giren lezyonlar dahil) %70,%70 ve %70, MR'ın ise %100, %50 ve %76 olarak hesaplandı. Kantitatif değerlendirmede ise memede rezidü tümör tespitinde en yüksek tanısal etkinlik Ga68-FAPI MAMMI PET ile hesaplanan primer tümör TAO SUVmax değeri olup eşik değer 1,35 alındığında duyarlılık, özgüllük, PÖD, NÖD ve doğruluğu sırasıyla %91, %80, %83, %89 ve %86 olarak bulundu. NAKT sonrası vizüel değerlendirmede aksillada rezidü tümör tespit etmede F18-FDG PET/BT nin duyarlılığı, özgüllüğü ve doğruluğu sırasıyla; %33, %91 ve %71, Ga68-FAPI PET/BT'nin sırasıyla %50, %100 ve %82, MR'ın ise %50, %70 ve %63 olarak hesaplanırken kantitatif parametrelerin hiçbiri aksillada rezidü tümörü saptamada istatistiksel anlamlı olarak bulunmadı. Ga68-FAPI PET/BT sonrası hastaların %15'inde TNM evresi azalırken, %5'inde ise TNM evresinde artış görüldü. Sonuç: Ga68-FAPI PET/BT ile kombine MAMMI PET'den elde edilen kantitatif verilerin primer tümörde patolojik yanıtın tespitinde tanısal gücü mevcut diğer görüntüleme yöntemlerine göre çok daha yüksek bulunmuş olup kantitatif değerlendirmede pTY'nin doğru tanısı ile gereksiz cerrahilerin önüne geçilebilmesi sağlanabilir. Aksillada ise NAKT yanıtının değerlendirmesinde Ga68-FAPI PET/BT'nin katkısı sınırlı olup SLNB'nin yerine geçecek tanısal etkinliği görülmemekle birlikte daha geniş hasta serileri ile yapılan çalışmalar ile doğrulanması gereklidir. Ga68-FAPI PET/BT'nin ek olarak TNM evrelemesini değiştirerek meme kanserinde tedavi yaklaşımını önemli ölçüde etkileyebileceği öngörülmektedir. Anahtar: Meme kanseri, Neoadjuvan Kemoterapi, Ga68-FAPI PET/BT, F18-FDG PET/BT , MAMMI PET
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that the survival is longer in patients who achieve pathological complete response (pCR) after neoadjuvant chemotherapy (NACT) in breast cancer. The evaluation of NACT response is quite important for predicting the prognosis and additional therapy planning in patients who could not achieve pCR. The primary aim of the study is to investigate the contribution of Ga68-FAPI PET/CT combined with ''Mammography with Molecular Imaging PET (MAMMI PET)'' in breast cancer patients receiving NACT. Materials and Methods: The patients who diagnosed breast cancer and had NACT treatment were retrospectively screened. Female patients who had pre/post-treatment F18-FDG PET/CT, Ga68-FAPI PET/CT, Ga68-FAPI MAMMI PET images, underwent surgery shortly after PET acquisitions, and had Luminal B with Ki-67%35, HER2 or triple negative disease, were included into the study. Pre/post-treatment mammography, MRI+/-USG, F18-FDG PET/BT, Ga68-FAPI PET/BT, Ga68-FAPI MAMMI PET and if available, F18-FDG MAMMI PET findings, pre-NACT biopsy results, and post treatment histopathological findings were documented and evaluated. Lesion standard uptake value (SUVmax and SUVmean), tumor/background rate (TBR), MTV/TLG, FAPI-TV/FAPI-TL values were calculated on PET images. Diagnostic performance of PET/CT and pathological parameters in detecting pathological response after NACT were evaluated by ROC analysis. A threshold value was calculated for statistically significant parameters in detection of residual tumor for breast and axilla were determined. Univariate and multivariate analysis were performed with statistically significant parameters. A p value below 0.05 was considered statistically significant. Results: One of 20 female patients who were Results: One of 20 female patients who were included in the study had bilateral breast cancer. According to the histopathological characteristics, 10 lesions were Luminal B, 5 were HER2 positive and 6 were triple negative. In total, 5 patients (25%) had local stage, 13 patients (65%) had locally advanced, and 2 patients (10%) had advanced breast cancer. In visual assessment, the sensitivity, specificity and accuracy for detecting residual tumor in the breast after NACT were 73%, 70% and 71% for of F18-FDG PET/CT; 73%, 80% and 76% for Ga68-FAPI PET/CT; 64%, 70% and 67% for Ga68-FAPI MAMMI PET (including all lesions); 70%, 70% and 70% for Ga68-FAPI MAMMI PET (including the lesions in the field of view); and 100%, 50% and 76% for MRI, respectively. In quantitative analysis, the primary tumor TBR SUVmax value derived from Ga68-FAPI MAMMI PET images had the highest diagnostic performance in detecting residual tumor in the breast. A threshold value of 1,35 for the TBR SUVmax value had 91% sensitivity, %80 specificity, 83% PPV,%89 NPV and %86 accuracy. In visual assessment, the sensitivity, specificity and accuracy for detecting residual tumor in the axilla were 33%, 91% and 71% for F18-FDG PET/CT, 50%, 100% and 82% for of Ga68-FAPI PET/CT, and 50%, 70% and 63% for MRI, respectively. None of the quantitative parameters have been found statistically significant in detecting residual tumor on the axilla. Ga68-FAPI PET/CT upstaged TNM in 15% of patients and downstaged TNM in 5% of the patients. Conclusion: The diagnostic performance of quantitative parameters derived from Ga68-FAPI PET/ BT combined MAMMI PET was found superior to current diagnostic methods in determination of pathological response of primary tumor, which may prevent unnecessary surgeries by accurate assessment of pCR. The contribution of Ga68-FAPI PET/CT for determination of NACT response in the axilla is limited. The diagnostic performance of Ga68-FAPI PET/CT seems not sufficient to replace SLNB, however, further studies with a larger patient population are required to confirm. Moreover, it is predicted that Ga68-FAPI PET/CT may significantly impact the treatment approach in breast cancer by altering the TNM stage.